İspanya'da sosyalistler maymun hakları istiyor!

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

İspanya'da hükümeti elinde bulunduran sosyalistlerin insanlara akraba olduklarını iddia ederek maymunlara da insan haklarına benzer belli hakların tanınmasını istemesi tepkiyle karşılanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İspanya hükümeti söz konusu inisiyatifle bundan sekiz sene önce dünya çapında 70 üniversite tarafından desteklenerek başlatılan uluslararası 'İnsan Maymunu' adlı projeyi kendine mal etmeye çalışıyor. İspanya, şempanze, goril, orangutan ve cüce şempanzeler gibi maymun türleri için üç somut ayrıcalıklı hak istiyor. Bu haklardan ilkini hayat hakkı yaşama alanlarını koruma oluşturuyor. Buna göre maymunları kendi savunmanın dışında bir sebeple öldürmek cezalandırmayı gerektiriyor. Maymunlara bahşedilmesi istenen ikinci hak ise özgürlük. Bu hak da maymunların sirklerde ve hayvanat bahçelerinde tutulmasını yasaklıyor. Maymunlara verilmesi öngörülen üçüncü hak ise bedenlerine zarar verilmemesi. Bu hak da maymunları işkenceden koruyor ve laboratuarlarda araştırma objesi olarak kullanılmasını engelliyor.

İspanya'da sert tartışmalara yol açan talep, kiliseyi de çileden çıkarmaya yetiyor. Pamplona Başpiskoposu Fernando Sebastian, "Hükümet doğmamış çocukların elinden aldığı hakları maymunlara veriyor" diyerek itiraz ederken, Amnesty International İspanya Masası Başkanı Delia Pardon da henüz bütün insanlar haklarını elde edememişken maymunlara insan hakları vermenin şaşırtıcı olduğunu dile getiriyor. El Mundo gazetesi ise tartışmaya daha çarpıcı yönden yaklaşıyor: "Bizlerin İspanya'da hayvan hakları konusunda bize daha yakın problemlere yaklaşmamız gerekir. Mesela boğa güreşleri gibi" Gazetenin yaptığı bir ankete göre halkın yüzde 77'si hükümetin adımına karşı çıkıyor.

Teklifi meclise sunan milletvekili Francisco Garrido ise gazetelerde yer alan ve maymunların emeklilik ve ağaçlarda 30 metrekareye kadar varan genişlikte konut alma hakkını tartışmaya açan hiciv yazılarına kulak tıkıyor. Maymunların insanların akrabaları olduğu iddiasındaki milletvekili, "maymunlar insan değildir ama bizim ailemize mensuptur" düşüncesinde ısrar ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious