İspanya'ya hamile savunma bakanı

İspanya'ya hamile savunma bakanı.19385
  • Giriş : 14.04.2008 / 17:24:00

İspanya tarihinde ilk kadın Savunma Bakanı olan 6 aylık hamile Carme Chacon, "Savunma'yı bir kadının yönetmesi, ordunun topluma entegrasyonunun bir göstergesidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun yeni hükümetinde 9'u kadın ve 17 bakan, bugün Kral Juan Carlos huzurunda İncil ve Anayasaya el basarak yemin ederek resmen göreve başladı.

Bakanlar arasında en büyük ilgiyi Savunma Bakanı olan, 37 yaşındaki hamile Katalan kadın Carme Chacon gördü.

Kral karşısında yemin ettikten sonra Savunma Bakanlığına giden Chacon, kara, hava ve deniz kuvvetleriyle jandarma temsilcilerinin hazır bulunduğu devir teslim töreniyle ilk kez askerlerin karşısına çıktı.

''Karnı burnunda'' askeri teftiş ederek basının büyük ilgisini çeken Chacon, konuşmasında, "İspanyol askerlerinin, dünya barışı için çalıştığını" belirtti.

"Çalışmalarınızdan gurur duyuyoruz" diyerek askerlere seslenen Chacon, "Hiçbir kurum, silahlı kuvvetler kadar iyi bir şekilde toplumsal değişime uyum sağlayamamıştır" dedi.

Chacon'un 6 aylık hamile olmasına rağmen Savunma Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığa getirilmesi, hemen polemik konusu oldu.

İspanya'nın yüksek tirajlı gazetesi El Pais, kadın-erkek eşitliğini her seferinde ön plana çıkaran ve iş alanında kadınlara verilen hakları genişleten Başbakan Zapatero'nun, Savunma Bakanı Chacon'a hamilelik izni verilip verilmeyeceği sorusunu ortaya attı.

El Pais, Chacon yasal hakkı olan 4 aylık hamillik iznini isteyecek mi?, İsterse 4 ay Savunma Bakanlığı ne olacak?, Eşitlik Bakanlığı kuran Zapatero, Chacon için ne yapacak? sorularını ortaya attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious