İspanyol davasında Türk doktor tanık

İspanyol davasında Türk doktor tanık.28351
  • Giriş : 15.04.2009 / 22:57:00

Trabzon'da 2003 yılında düşen uçakta ölen 62 İspanyol askerden 30'unun kimliklerinin yanlış belirlenmesiyle ilgili davada, bugün 2 Türk doktor tanık olarak dinlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Trabzon Adli Tıp Kurumu yetkilisi Dr. Bülent Sabran ile üyelerden Dr. Ömer Müslümanoğlu, Madrid'deki Ulusal Mahkeme'de tanık olarak ifade verdiler.

Türk doktorlar, yaklaşık 5 saat süren ifadelerinde, sanık olan 3 İspanyol askerin, ölenlerden 30'unun kimliğinin belirlenmediğinden haberdar olduklarını söylediler.

Askerler için İspanya'da düzenlenecek cenaze töreninden dolayı 30 askerin kimliğinin belli olmadan Trabzon'dan İspanya'ya gönderileceğinin İspanyol askerler tarafından kendilerine söylendiğini belirten Türk doktorlar, ''General Vicente Navarro'nun komutasındaki askerler, kimlikleri belirlenemeyenlerin kimliğinin İspanya'da belirleneceğine dair bize söz verdiler. Bizim cesetleri teslim ettiğimize ilişkin belgeyi imzaladılar. Cenazeye yetişmek için teslim belgesini en kısa zamanda imzalamak istiyorlardı'' dediler.

Trabzon'da kimliklerin belirlenmesi çalışmalarının İspanyol askerlerin de katılımıyla 4 Türk doktor tarafından yapıldığını ifade eden Sabran ve Müslümanoğlu, ölen askerlerin kimliklerinin yanlış belirlenmesinden en üst düzeyde sorumlu olarak suçlanan General Vicente Navarro'nun, votka içtiğini ve alkol koktuğunu savundular.

Bu arada davada tüm sanıkların dinlenmesi süreci bugün sona ererken, savcı, sanıklardan Tabip General Vicente Navarro için 5, Tabip Binbaşı Jose Ramirez ve Tabip Yüzbaşı Miguel Saez için ise 4.5 yıl hapis cezası istemini yineledi.

Davanın ay sonunda bitmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*