İspanyol turistin organları umut oldu

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Muğla'nın Fethiye ilçesinde ölen İspanyol turistin organlarıyla dört hasta hayata tutundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ölen kadının gazetelerde çıkan organ nakli haberlerinden çok etkilenerek, ailesine organlarının bağışlanması bu konusunda vasiyette bulunduğu öğrenildi.

İspanyol Monica Mampel, Muğla'nın Fethiye ilçesine Türk nişanlısı İsmail Kalinci'yle evlilik hazırlıklarını tamamlamak için gitmişti.

Ancak 32 yaşındaki genç kadın Fethiye yakınlarında geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı.

Fethiye Devlet Hastanesi'nde tedaviye alınan Mampel'in bir süre sonra beyin ölümü gerçekleşti. Doktorlar, İspanyol aileye kızlarının organlarını bağışlayabileceklerini anlattı.

Aile, gazetelerde çıkan organ nakli haberlerinden çok etkilenen kızlarının kendilerine bu konuda vasiyette bulunduğunu söyleyerek organlarını bağışladı.

Bunun üzerine, Mampel'in kalbi, iki böbreği ve karaciğeri nakledilmek üzere alındı. Organlar, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopterle İzmir'e gönderildi.

Mampel'in kalbi 17 yıldan bu yana kronik kalp hastalığı çeken son bir ayını Ege Üniversitesi Hastanesi'nde organ bekleyerek geçiren Bilecikli Ayşe Kırmızıyüz´e uygun bulundu.

Karaciğer ise aynı hastanede tedavi gören 16 yaşındaki Nihat Karataş'a takılacak. Mampel'in böbrekleri de doku tetkiklerinden sonra uygun hastalara nakledilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious