İspanyolların %48'i Türkiye'li AB'ye karşı

İspanyolların %48'i Türkiye'li AB'ye karşı.6195
  • Giriş : 21.10.2008 / 18:05:00

İspanya'da aşırı sol görüşlü "Alternativas Vakfı" tarafından açıklanan bir anketin sonucunda, ilk defa Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan İspanyolların oranının, destekleyenlerden fazla çıktığı görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB'den sorumlu Devlet Bakanı Diego Lopez Garrido ve ana muhalefetteki Halk Partisi'nden (PP) milletvekili olan Meclis AB Karma Komisyonu Başkanı Miguel Arias Canete'nin de bulunduğu basın toplantısında tanıtılan anket sonuçlarına göre İspanyolların yüzde 48'i Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkıyor. Ankete katılanların yüzde 43'ü Türkiye'nin üyeliğine olumlu bakarken, yüzde 9'u da "bilmiyorum" cevabını verdi.

Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek veren ve halk olarak da bunu destekleyen İspanya'da ilk defa böyle bir sonuç çıkması şaşırttı. 2 bin 300 İspanyolun katıldığı ankette genel olarak AB'nin genişlemesi gerektiği belirtilirken, yüzde 60'ın üzerinde çoğunluk Hırvatistan ve Ukrayna'nın AB üyesi olmasını savundu.

İspanyollar 2010 yılında AB dönem başkanlığının İspanya'ya geçtiği sırada önceliğin eğitim, iklim değişikliği ve enerji konularına verilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*