Isparta Belediyesi yine dayakla gündem de

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Isparta Belediyesi’nde sendika değiştirmeleri yönünde baskı yapıldığını iddia eden Belediye-İş Sendikası yöneticisi Zafer Yıldırım, Başkan Balaman’ın gönderdiği işçiler tarafından darp edildiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dayak olaylarıyla sık sık gündeme gelen Isparta Belediyesi’nde bir işçi sendika değiştirmediği için darp edildiğini ileri sürdü.

Belediye-İş Sendikası’na üye işçiler uzun süredir Hak-İş’e geçmeleri konusunda baskı yapıldığını iddia ediyorlardı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışan Belediye-İş Sendikası Isparta Şube Sekreteri Zafer Yıldırım, Sav yolu üzerinde çim biçtiği sırada 5 kişi tarafından darp edildi.

Önceki gün belediyeden çıkartıldıktan sonra mahkeme kararıyla geri alınan 33 işçiden A.B. ve arkadaşları tarafından darp edildiğini öne süren Yıldırım, Isparta Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tedavi altına alındı. Başında ve üzerinde kan lekeleri bulunan Yıldırım’a 10 dikiş atıldı. Yıldırım, 6 saat boyunca müşahade altında tutulacak.Olaydan sonra hastane içinde bir açıklama yapan Belediye-İş Sendikası Şube Sekreteri Yıldırım, bilerek şehir merkezinden uzakta bulunan Dost Petrol ve Dost Oteli civarında görevlendirildiğini kaydetti.

Kendisinin mahkemece belediyeye iade edilen işçilerden birkaçı tarafından darp edildiğini belirten Yıldırım, ”Ben çim biçerken yanıma 5-6 kişi geldi. Daha önceden tanıdığım için darp edeceklerini düşünmedim. Beni yakalayıp, sopa ve taşla darp ettiler. A.B. ’Sen beni iyi bilirsin, neden sendika değiştirmeniz için Zeynel Başpınar’a yardımcı olmuyorsunuz.” dedi.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, sendikadan ayrılıp Hak-İş’e geçmediği için darp edildiğini öne sürdü. Darp olayıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirten Yıldırım, Başkan Hasan Balaman hakkında ’azmettirici’ iddiasıyla şikayetci olacağını söyledi.

Belediye-İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Cemal Kurt ise, 1,5 aydır devam eden sendika değiştirme baskısında olayın darp etmeye kadar ileri gittiğini belirtti.

Kurt, sendika yöneticisi işçiyi darp edenlerin geçtiğimiz yıl belediyeye bağlı Istem şirketinden çıkartıldıktan sonra mahkeme kararıyla önceki gün Hak-İş’e üye olarak belediyede işe başlayanlardan bazıları olduğunu bildirdi. Sendikalarına bağlı 412 işçi bulunduğunu söyleyen Kurt, 115 işçinin ise baskılar nedeniyle sendika değiştirerek Hak-İş’e geçtiğini kaydetti.

Isparta Belediyesi’nde daha önce Zaman Gazetesi temsilcisi ve muhabiri Belediye Başkanı Hasan Balaman tarafından darp edilmişti.

Bu olaydan 2 ay sonra ise görev yeri değiştirilen Veli Hikmet Toraman isimli bir işçinin itirazları nedeniyle Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Görgülü tarafından darp edildiği iddia edilmişti.

İşçilere yönelik bu saldırıyla Isparta Belediyesi’nde üçüncü darp olayı meydana geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious