Isparta ve Burdur, birleşmek için kolları sıvadı

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Isparta ile Burdur'un bilim ve ekonomi liderleri, iki ilin birleştirilmesi için girişimlere başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu konudaki girişimler sonuçlar verirse 2 ilin büyükşehir olma imkânı da doğabilecek.
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Metin Lütfi Baydar, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol, Isparta Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Kaçıkoç, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Murat Dolmacı, Burdur Ticaret Odası Başkanı'nın misafiri oldu.

Isparta ve Burdur'un ortak girişimler gerçekleştirmesi için Teknokent projesini ortaya koyan liderler, yeni bir fikir ortaya koydu. Antalya, Denizli, Afyon illeri arasında kalarak istenilen seviyede gelişme sağlayamayan 2 ilin yöneticileri, birleşme fikrini gündeme getirdi. Günümüzde bölgesel kalkınmanın kaçınılmaz olduğunu söyleyen yöneticiler, Burdur ve Isparta'nın bu konuda erken davranması gerektiğini söyledi.

Burdur Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda konuyu basın mensuplarına açıklayan SDÜ Rektörü Metin Lütfi Baydar, birleşmenin yararlarından bahsetti. Her iki ilin ayrı ayrı genel ekonomiden aldıkları payın yaklaşık 10 kat artacağını aktaran Baydar, buna kimsenin itirazı olmayacağını ifade etti.

Her iki ilin de turizm kenti Antalya ve sanayi kenti Denizli arasında sıkıştığını vurgulayan Baydar, "Isparta ile Burdur arası 20 dakikalık yol. İstanbul'un birçok ilçesi şehir merkezinden iki saatlik mesafede. Nasıl o ilçelerde yaşayanlar İstanbulluyuz diyorsa, Burdur ve Ispartalılar da Gölkentliyiz diyebilir." şeklinde konuştu.

Burdur ve Isparta'nın birbiriyle değil, etrafındaki diğer illerle yarışması gerektiğinin altını çizen Baydar, aksi halde her 2 ilin de hızla gerileyebileceğini bildirdi.

Konuyu bilimsel ortamlarda defalarca tartıştıklarını söyleyen Baydar, "Bilim ve ticaret adamları olarak, 2 ilin birleşmesinde büyük fayda görüyoruz. Tabi son kararı siyasiler ve halkımız verecektir. Ama biz ileride kaçınılmaz hale gelecek bu birleşimin bir an önce yapılmasından yanayız. Hatta yarın birleşme imkânımız olsa, hemen gerçekleştirilsin isteriz." şeklinde konuştu.

Birleştirme çalışmalarına ilk önce Burdurspor'dan başlanılacak. Spor'un ayrıştırıcı ve birleştirici özelliği olduğuna dikkat çeken Burdurspor Eski Başkanı ve Burdur Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol, "2 il, sporda birleşirse her alanda ortaklık kurabilir. Teknokent'te bu birleşimin bir örneğini sergiliyoruz. Takımlarımızı da birleştirip hep birlikte ikinci lige ve ilerde süper lige çıkma imkânımız olabilir." diyerek birleşime olumlu baktığını dile getirdi.

Burdur Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik de işin ekonomi yönünü de iyice incelediklerini belirtti. İki üniversitesi, 2 organize sanayi bölgesi ve kullanıma müsait geniş toprakları ve 10'dan fazla gölü olan büyük bir kentin ekonomik açıdan hızla büyüyebileceğini açıklayan Keyik, "Bir proje hazırlayıp, her 2 ile uygulayabiliriz. Büyükşehir olmayı başarırsak isteklerimiz daha hızla kabul edilir. Türkiye'nin il sayısı bir tane düşer ama ekonomik olarak büyük gelişme sağlanır." diye konuştu.

Isparta Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Kaçıkoç ise Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinin de bu birleşime ortak edilebileceğini dile getirdi. Baladız mevkiinin Isparta Burdur ve Dinar'ın ortalama 25 km yakınında olduğuna dikkat çeken Kaçıkoç, "Isparta, Burdur ve Dinar belki 5-10 sene içinde Baladız'a ulaşacak. Öyleyse Baladız'ı merkez yaparak, Gölkent Büyükşehir Belediyesi adı altında birleşebiliriz." dedi.

Konunun vatandaşlar tarafından çok iyi değerlendirilmesini isteyen Isparta Ticaret Borası Başkanı Murat Dolmacı ise teklifin kabul görmesi halinde referanduma gidilebileceğini söyledi. Siyasilerin de onay vermesi ile Burdur ve Isparta'yı iyi bir geleceğin beklediğini söyleyen Dolmacı, "Biz her 2 il için de yararlı olacağını düşündüğümüz bu birleşim fikrini ortaya koyduk. Gerisi kamuoyuna kaldı. İki ilin en büyük ortak projesi diyebileceğimiz bu proje gerçekleşirse, ekonomi, eğitim, sanat, kültür, teknoloji gibi alanlarda birçok ili geride bırakabiliriz." diyerek sözlerini tamamladı.

Birleşme konusunda ilk olarak her 2 ilin takımları ele alınacak ve konu geniş platformlarda masaya yatırılacak. 2 takımın birleştirilmesi ve bundan fayda sağlanabilmesi halinde illerin birleştirilmesi daha fazla geçerlilik kazanacak. Konuya Burdur ve Isparta halkının yaklaşımı merakla bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious