Isparta'da 57 kişiye mezar olan uçakla ilgili yeni iddia

Isparta'da 57 kişiye mezar olan uçakla ilgili yeni iddia.14485
  • Giriş : 24.02.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 25.02.2008 / 18:50:52

Uçağın enkazından bazı parçaların başka uçaklarda kullanılmak için söküldüğü iddia edildi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dural Havacılık Şirketinin sahibi Kaptan Pilot Feyzi Altunbulak, Isparta'da 57 kişinin öldüğü uçağın enkazından bazı parçaların başka uçaklarda kullanılmak üzere söküldüğünü ileri sürerek, ''Dünyanın hiçbir yerinde kaza geçirmiş şirkete 'al enkazı kaldır' denmez'' dedi.

Altunbulak, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, kazadan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) kaza kırım inceleme ekibinin, uçağın enkazının kaldırılması işiyle, uçağı düşen World Focus Havayolları şirketini görevlendirdiğini belirtti.

Bu şirketin enkaz kaldırma işini Prima Havacılık Hizmetleri A.Ş'ye verdiğini ifade eden Altunbulak, elinde yeterli donanımı olmayan bu şirketin de işi Dural Havacılığa verdiğini kaydederek, şunları söyledi: ''7 Aralık 2007'de enkaz bölgesine gittik. Jandarma bölgeyi bize bıraktı. Kaza mahalline 6 gün boyunca SHGM'den hiç kimse gelmedi. Hiçbir yetkiliyle muhatap olmadım. Güvenliğin sağlanması için Isparta Valiliği ve jandarmaya da bildirdik, yine kimse gelmedi.''

Enkazda pozisyon değişikliği veya delillerin yok edilebilme olasılığı nedeniyle World Focus şirketinin enkaz kaldırma işinde olmaması gerektiğini ifade eden Altunbulak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''SHGM kaza kırım heyetinden bir yetkili yanımızda olmalıydı. SHGM'den hiç kimse yoktu. Hatta ellerinde her şey varmış, kazayı çözmüşler gibi bana da tek kelime sormuş değiller. Dünyanın hiçbir yerinde kaza geçirmiş şirkete 'al enkazı kaldır' denmez. Soruşturulan şirket, enkazı kaldırmakla görevlendiriliyor.''

Altunbulak, Prima Havacılık Hizmetleri'nin enkaz kaldırma işlemi sırasında 2 kişiyi daha görevlendirdiğini belirterek, ''Prima'nın teknisyeni, biz enkazı indirirken uçaktan çok miktarda parça söktü. Beynim bulandı. Delil olarak tutmak için bu parçalara el koydum. Diğer parçalar da firmanın kiraladığı depoda. El koyduğum parçaları İstanbul'a getirdim. Enkazın büyük bölümü Isparta Organize Sanayi Bölgesindeki kiralanan depoya kondu.

Deponun anahtarı kimde bilmiyorum. SHGM kaza kırım ekibinde olması gerekiyor'' diye konuştu. Enkazdan parça söküldüğünü kendisinin ortaya çıkardığını yineleyen Altunbulak, bunu SHGM'ye söylediğinde tehdit edildiğini ve susturulmaya çalışıldığını ileri sürdü.

-''ÖRTBAS EDİLMEYE ÇALIŞILDI''-

Altunbulak, şöyle konuştu: ''Olay, örtbas edilmeye çalışıldı. Belki ben olmasaydım olay ortaya çıkmayacaktı ve uçaktan sökülen parçalar belki satılacaktı. 57 kişinin öldüğü dağa çakılmış uçağın parçasının sizin uçağınızda olabilme ihtimalini düşündüğünüzde ne yaparsınız? SHGM'nin var oluş sebebi uçuşların emniyetle yapılmasını sağlamaktır. Kaza, kırımların gerçek nedeninin ortaya çıkarılmasıdır. SHGM, bu görevi yapamıyor.''

Enkazdan sökülen parçaların satılıp, satılamayacağına ilişkin bir soru üzerine, Altunbulak, ''Bunlar bir işe yaramıyor olsaydı, birilerine satılmayacak olsaydı, sökülmezdi. Havacılıkta değerlendirilecekti ki, söküldü. Bunlar dünyanın en kaliteli parçaları bile olsa, siz kullanır mısınız? Bu etik ve ahlaki değil'' dedi.
Altunbulak, SHGM'de kaza kırımla ilgili uzman bulunmadığını, uzman eksikliğinin misafir denetimci alınarak çözüldüğünü ve uçakların yetersizlikten denetlenemediğini de iddia etti. Bu arada, Prima Havacılık Hizmetlerinden yapılan yazılı açıklamada, ''Altınbulak'ın iddialarının gerçek olmadığı'' ifade edilerek, bir gazetede yer alan konuya ilişkin yayın ve iddialarla ilgili yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious