Isparta'da adrese dayalı nüfus sayımı tamamlandı

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürü Abdi Öncel, Isparta'da, "adrese dayalı nüfus kayıt sistemindeki" gelişmeler hakkında bilgi vermek için Vali Şemsettin Uzun'u ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜİK Bölge Müdürü Abdi Öncel, Isparta'da nüfus sayımı Türkiye genelinde 20'nci sırada tamamladığı açıkladı. Sayım listelerinin Mart - Haziran aylarında muhtarlıklarda askıya çıkacağını ve vatandaşların listeleri kontrol etmesi gerektiğine değinen Öncel, listede ismi olmayan vatandaşların muhtarlıklara başvurması gerektiğinin altını çizdi. Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sistemi ile birden fazla yerde sayılan kişilerin yeni sistemle ortaya çıkacağını belirten Öncel, "Gerçek ikametgahları tespit etmek için TÜİK görevlileri kalite kontrol çalışmaları yapacak. Bu kapsamda vatandaşlarla tekrardan görüşüp, ikametgah adresleri ile ilgili imza attırılacak." dedi.

Bazı bölgelerde önceki sayımda birden fazla yerde sayılan kişiler olduğundan bölgelerin gerçek nüfusların belli olmadığını aktaran Öncel, yeni sistemle birçok yerin nüfusunun değişeceğini aktardı.

Isparta Valisi Şemsettin Uzun ise, sayımdan sonra bazı kasaba ve köylerde sıkıntıların yaşanabileceğine değindi. Uzun, ismini vermediği bir kasabada önceki sayımda 6 bin 800 kişinin yaşadığını ancak yeni yapılan sayımda ise bu rakamın 800'e düştüğünü açıkladı. Uzun, "Bu rakamlar oldukça düşündürücü. 364 gün Isparta'da yaşayıp, yılın bir günü sayım için insanın memleketine gitmesi yanlış. Vatandaş bulunduğu yerdeki belediyeden hizmet görüyorsa, orada sayılmalı." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious