Isparta'da deprem

Isparta'da deprem.8878
  • Giriş : 26.09.2008 / 15:46:00

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Osman Uyanık, Isparta'da yıkıcı bir deprem beklemediklerini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yrd. Doç. Dr. Osman Uyanık, AA muhabirine Isparta'da son günlerde meydana gelen depremleri değerlendirdi. Merkez üssü Isparta olarak son 10 günde 3 deprem kaydedildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Uyanık, ''Son on günde merkezi Isparta olan 2.9, 2.2 ve 3.4 büyüklüğünde 3 deprem yaşadık. 3 deprem de aynı fay hattında meydana geldi. Bu depremlerin artçı veya öncü olup olmadıklarını bilmemiz mümkün değil. Sadece net bir şekilde söyleyebileceğimiz konu, Isparta merkezde, yıkıcı yani 6 ve 6 şiddetinden büyük bir deprem beklenmiyor'' diye konuştu.

Isparta merkezdeki fay hattının genç ve hareketli bir fay olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Uyanık, fay hattının yerin 5 kilometre altında olması ve Isparta Ovası'nın depremi büyütme özelliği taşımasının, depremlerin daha fazla hissedilmesine neden olduğunu dile getirdi.

-BURDUR VE AKSU FAY HATLARI-

Yrd. Doç. Dr. Osman Uyanık, Isparta merkezde büyük bir deprem riskinin bulunmamasıyla birlikte, asıl korkulması gereken fay hattının Burdur ve Aksu olduğunu belirtti.

Uyanık, şunları söyledi:

''Asıl tehlike Burdur ve Aksu fay hatları. Çünkü fayları hem uzun hem de doğru atımlı. Merkezdeki fay normal, Burdur ve Aksu fayları ise ileriye doğru hareket ediyor. Ancak her iki fayda da şu anda bir hareketlilik görünmüyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*