Isparta'da düşen uçak uçuş korkularınızı mı artırdı?

Isparta'da düşen uçak uçuş korkularınızı mı artırdı?.10830
  • Giriş : 15.12.2007 / 21:42:00

Yapılan bir araştırmaya göre her 10 kişiden 1'i mutlaka uçuş korkusu yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Hava Yolları, uçuş korkusunu yenmek isteyenlere eğitim veriyor.Kabin similatöründeki eğitime en büyük ilgi işadamlarından.

Bir araştırmaya göre her 10 kişiden 1'i uçuş korkusu yaşıyor. Bu, özellikle ABD ve Avrupa'da havayolu şirketlerinin karlarını ciddi ölçüde etkileyecek bir oran.

Birçok Batılı şirket gibi Türk Hava Yolları da yolcularının uçuş korkusunu yenmesi için eğitim başlattı.

THY Havacılık Akademisi Program Bütçe Müdürü Erdal Gülmez, "Bu eğitimi düzenlemekteki amacımız bugün dünyanın hala bilinen en güvenli ulaşım aracı olan uçaklar hakkında insanların zihinlerinde eksik ve yanlış bilgiler olması, bu nedenle de uçuşa ve uçağa karşı bir korkuları mevcut olması" dedi.

Gülmez, "Bu da hem insanımızın uçaktan ve uçuştan geri kalarak sosyal aktivitelerden uzak kalması, işadamı ise işini yeteri kadar takip edememesi sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Yolcu sayımızı artırmak istemememiz ve sosyal sorumluluğumuzdan dolayı bu programı yapıyoruz" diye konuştu.

THY'nin uçuş eğitimi iki gün sürüyor

Uçuş korkusu eğitiminin bedeli 775 YTL. Sınıfta geçen ilk altı saatte hem teknik eğitim veriliyor hem de terapistler korku yenme terapileri düzenliyor.

İkinci gün, similatörde sanal uçuş gerçekleşiyor. Bu aşamada yolcular uçuşun en çok korkulan safhası olan hava boşluğu ve türbülansla tanışıyor. Son aşamada ise yolcular gerçek bir uçakta bir saat uçuyor.

Uçuş korku eğitimi pratik uygulamalarla birlikte yapıldığı zaman başarı oranı yüzde 85. Similatörde değil de yalnızca terapist tarafından yapıldığında ise bu oran yüzde 60'a düşüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious