Isparta'da fırtına nedeniyle çatılar uçtu

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Isparta'da dün geceden bu yana etkisini sürdüren fırtına sabah saatlerinde şiddetlenince çatılar uçtu, tabelalar yerinde koptu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir caminin minaresinin tepesi koparken, rüzgâr nedeniyle soba zehirlenmesi geçirenler oldu. Parçalanan tabela parçalarıyla veya rüzgardan uçarak yaralanan 5 kişi ile soba zehirlenmesi geçiren 2 kişi tedavi altına alındı.
Sabah saatlerinde etkisini artıran fırtına nedeniyle Isparta Belediyesi'nin çatısı yola düştü.
Olayda şans eseri yaralanan olmazken, 2 araç düşen çatının altında kalarak hasar gördü.
Vatandaşlar yolda yürümekte zorlanırken, birçok kişi uçan çatıları ve düşen tabelaları izledi. Isparta Atatürk Parkı'nda bulunan bir ağaç fırtınanın etkisiyle kökünden koptu.
Olayı gören parktaki kafede çalışan bir kişi "Sabah 07.30'da işe geldim. Ağaçlar çok sallanıyordu, yıkılacağı belliydi. Aniden esen rüzgârla yıkıldı." dedi.
Yıkılan ağaç parktaki kamelyaların çatısını parçaladı. Şehir merkezinde bulunan bilboardların camları kırılırken, bilboard içindeki florasanlar ise fırtınanın etkisiyle savruldu. Yolda yürüyen vatandaşlar ise fırtınadan savrulmamaya çalıştı.
Isparta Devlet Hastanesi'ne fırtına nedeniyle düşen çatı ve tabela parçalarından yaralananlar ile fırtınaya kapılanlar müracaat etti.
Evinin bahçesine çıkan Arif Yılmaztürk(55), rüzgârın etkisiyle savrularak bahçedeki bel ve küreklerin üstüne düşerek yaralandı. Hastaneye kaldırılan Yılmaztürk, "Bahçede çalışırken rüzgâr aniden esti, düştüm. Orada bel ve kürekler vardı, onlar kafamı kesmişler. Rüzgâr uçurdu bahçeye." dedi.
Anadolu Mahallesi'nde bulunan bir caminin minaresinin tepesi fırtına nedeniyle koptu. Cami avlusuna düşen minarenin bir kısmı yerde parçalanırken, hilal ise bir kenara konuldu.
Çatı uçması ihtimali olan ya da tehlikeli bölgelerin etrafına şerit çekilerek güvenlik önlemi alındı.
Bazı işyerlerinin camları ise tabela parçaları ve fırtınadan savrulan cisimler nedeniyle kırıldı.
Isparta Afyonkarahisar yolunda ise bir TIR'ın rüzgar nedeniyle savrularak kaza yaptığı öğrenildi. Kazada yaralanan Alaaddin Yamanoğlu ve Sezai Aktürk Isparta Gülkent Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Isparta Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Isparta'da fırtınanın hızı saatte 95 kilometre hıza ulaştığı bildirildi. Vatandaşları çatılardan ve tehlikeli alanlardan uzak kalması konusunda uyaran yetkililer, fırtınanın bir süre sonra yerine yağmura bırakacağını belirtti.
Isparta'da kayıtlara geçen en yüksek rüzgar hızı saatte 103 kilometre olduğu öğrenilirken, bugünkü saatte 95 kilometre hızın ise en yüksek ikinci rüzgar hızı olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious