Isparta'da ormanlara girişler yasaklandı

Isparta'da ormanlara girişler yasaklandı.14393
  • Giriş : 27.06.2007 / 16:03:00

Çöl sıcakları nedeniyle Isparta'da ağaçlandırma sahalarına girişler ikinci bir emre kadar yasaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüm yurdu etkisi altına alan aşırı sıcaklar Isparta'da ek tedbirler alınmasına neden oldu.

Orman Bölge Müdürü Bilal Çalımlı, orman yangınlarıyla mücadele için olağanüstü önlemler aldıklarını belirtti. Çalımlı, olağanüstü durumun yangın sezonu bitene kadar süreceğine dikkat çekti. Yangına karşı duyarlı ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar kontrol altında tutulacağını ve gerekirse yasaklanabileceğini belirten Çalımlı, yasakların ikinci bir emre kadar devam edeceğini ifade etti.

Çalımlı, ağaçlandırma sahalarında ise giriş ve çıkışların yasaklandığını açıklayarak, "Ormanlık alanlardaki piknik ve mesire yerleri dışında piknik yapılması ve belirlenen yerlerde ateşli piknik yapılması yasaklanmıştır. Yangına hassas bölgelerde güvenlik güçleri ve orman muhafaza memurları devriye gezecek."

Öte yandan İl Müftülüğü ise cuma günü tüm camilerde halkı orman yangınlarına karşı uyaracak. Gezici arıcıların da ormanlara giriş ve konaklamalarının yangın sezonu boyunca kontrol altında tutulacağı, adreslerinin kayıt altına alınacağı bildirildi. Yine elektrik nakil hatlarının kontrol edileceği ve yangına sebep olabilecek yerlerin bakımının yapılacağı kaydedildi. Anız yakma ile ilgili denetimlerinde artırılacağı bildirildi.

Mesirelik ve piknik alanlarındaki vatandaşlara dağıtmak için 10 bin adet el broşürü bastıklarını açıklayan Çalımlı, halkı daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Orman yangınların çoğunlukla sigara izmaritinden çıktığını anlatan Çalımlı, sigaraların söndürülmeden atılamaması gerektiğinin altını çizdi. Çalımlı, sigaradan yangın çıkmasına neden olanların bir yıl ve 781 YTL ile 4 bin YTL para cezasına çarptırılacağını hatırlattı. Kasten orman yakanların ise 10 yıldan 15 yıla kadar ve 39 bin YTL ile 79 bin YTL arasında ceza uygulanacağı açıklandı. Yangınlara karşı 398 orman işçisi ve 24'ü arasöz olmak üzere 26 araçla çalışma yapıldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious