Isparta'da petrol bulundu

  • Giriş : 10.10.2007 / 14:45:00

Petrol mühendisi belediye başkanı yaptırdığı araştırmalar sonunda petrol bulgularına ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin en genç Belediye Başkanı unvanını taşıyan ve asıl mesleği Petrol Mühendisi olan Isparta'nın Gönen İlçesine bağlı Güneykent Beldesi Belediye Başkanı Fahretdin Gözgün, şüphelenerek araştırdığı bölgesinde petrol bulgularına rastladı.

Uzun süren araştırma çalışmalarını ardından alınan numunelerinde olumlu sonuç verdiğini belirten Güneykent Belediye Başkanı Fahretdin Gözgün, şimdi arazide sismik araştırma yapılmasını ve petrol kuyularının açılmasını bekliyor. Petrol bulunan arazinin bundan yaklaşık 50 milyon yıl önce deniz olduğunu ve petrolünde fosillerle birlikte olabileceğini ifade etti.

Zaten petrol arazisinin kumdan oluştuğunu aktaran Gözgün, petrol şüphesinin; daha önce birkaç vatandaşın buradan kömür götürerek evlerinde yaktıkları ve kendisinin de bundan haberinin olması ile başladığını ifade etti.

HAYALİM PETROL BULMAKTI

İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü mezunu olan ve 1997 yılında mezun olan Gözgün, hayalinin hep bir petrol bulmak olduğunu söyledi. Mezun olduktan sonra kendi bölgesinde araştırmalarda bulunduğunu ve uzun süren çalışmaların ardından petrolü bulduğunu dile getiren Gözgün, arazide araştırma yaparken bulduğu kömür parçalarını kendisinin de ilk etapta kömür sandığını sonrasında ise elindeki bilgileri de göz önünde bulundurarak kömürden daha farklı bir madenle karşı karşıya kaldıklarını iletti.

Bu madenin asfaltit madeni olduğunu ve kömürden daha hafif olduğunu, kırılgan bir yapıya sahip olduğunu belirten Gözgün, buldukları madenin, gazı çıkmış bir petrolün ham maddesi olduğunu aktardı.

Elde ettiği bilgileri daha sonra Türkiye Petrolleri'ndeki arkadaşlarına ilettiğini ve onlarında Güneykent'e arazi taramasına geldiklerinin belirten Gözgün, yetkililerin yerinde inceleme yaptığını ve buradan 16 adet numune götürdüklerini ifade etti.

NUMUNELER OLUMLU SONUÇ VERDİ

Numunelerin incelenmek üzere Ankara'da laboratuara götürüldüğünü ve ilk analiz sonuçlarına göre burada petrol olduğunun ortaya çıktığını aktaran Gözgün, petrolün oluşum sürecinin değerlendirilmesinin yapılması için laboratuar analizlerinin halen daha devam ettiğini söyledi.

PETROL MERKEZİ GÜNEYKENT

Petrol merkezinin Güneykent beldesi olduğunu ve şu anda sismik bir araştırma ile petrol kuyularının açılması gerektiğini dile getiren Gözgün, burada çıkacak olan petrolün Isparta ekonomisine, Akdeniz bölgesi ekonomisine ve Türkiye ekonomisine çok büyük menfaat sağlayacağını bildirdi.

Güneykent'te çıkacak olan petrol rezervuarının yaklaşık 3 bin 500 metrede olabileceği kanısında duran Gözgün, "Şu anda burada inilebilecek en fazla derinliğin 3 bin 500 metre olabileceğini düşünüyorum. Tabi benimkisi tahmin. Burada sismik bir araştırma yapıldıktan sonra derinlik ölçülebilir" dedi.
Petrol alanı üzerinde aynı zamanda bölgede Karakaya ile Demirlitepe arasında kırık bir fay hattının bulunduğunu aktaran Gözgün, "Petrolün rezervuar noktalarından bir tanesi de fay hatlarının olduğu yerlerdir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious