Isparta'da söylenti depremi

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Isparta'da saat 12.57'te 4.2, saat 13.06'da da 4.3 büyüklüğünde, merkez üssü Gelendost olan 2 deprem daha meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vatandaşların tedirginliğinin iyice arttığı Isparta Merkez, Eğirdir ve Gelendost ilçelerinde, okullar boşaltılmaya başlandı. Okullara giderek çocuklarını yanlarına alan aileler, araçlarının içerisinde korku ve heyecan içinde bekledi. Isparta'da yayılan ‘1 saat içinde çok büyük deprem olacak’ söylentisi vatandaşların korkusunu artırdı. Eğirdir Kemik Hastalıkları Hastanesi'ndeki hastaların ise tamamen boşaltıldığı belirtildi.

OKULLAR SERBEST

Isparta Vali Yardımcısı Atilla Durmuş, şu an için okulların tatil edilmesinin söz konusu olmadığını, ancak müdürleri arayıp talimat verdiklerini anlattı. Durmuş, “Okullar tatil edilmedi, ancak serbest bıraktık. Bu sıkıntı ve streste zaten ders yapılmaz. Okulda kalmak istemeyen öğrencileri aileleri gelip alıyor. Ama sarsıntı devam ederse okulları tatil edebiliriz'' dedi.

ANONS HAZIRLANIYOR

Vatandaşların tedbirli olması, ancak dedikodulara meyil vermemesi, paniğe kapılmaması gerektiğini vurgulayan Durmuş, kriz masası olarak bu yönde de bir anons hazırladıklarını kaydetti. Durmuş, anonsun bir süre sonra hoparlörlerden duyurulacağını söyledi.

SARSINTI DURMUYOR

Isparta'da gece merkez üssü Gelendost ve Eğirdir olan depremlerin ardından, saat 11.59 sıralarında da merkez üssü Barla- Eğirdir olan 4.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Yaklaşık 10 saniye süren deprem, korku ve paniğe neden oldu.
Isparta Valiliği İl Savunma Müdürlüğü'nün bastırdığı depremle ilgili broşürler vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Broşürlerde, deprem öncesi, sırası ve sonrasında alınacak önlemler ile yapılması gerekenler anlatılıyor. İlgili kurum ve kuruluşların telefon numaralarının yanı sıra broşürlerde acil servis, itfaiye, polis ve jandarma telefonları da yer alıyor.
Kızılay, dün geceki depremlerin ardından bölgeye 3 uzman, 1 öncü araçtan oluşan ekip gönderildiğini açıkladı. Merkez üssü Gelendost ve Eğirdir olan depremlerden sonra Manisa'da bulunan Ege Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nin alarm durumuna geçirildiği bildirildi.

11 KİŞİ AYAKTA TEDAVİ EDİLDİ

Isparta Vali Vekili Atilla Durmuş ve Isparta Sivil Savunma Müdürü Sedat Gazozcu, düzenledikleri basın toplantısında, depremle ilgili bilgi verdi. Durmuş, deprem nedeniyle hastanelere 11 vatandaşın başvurduğunu, bunlardan 9’unun Isparta Devlet Hastanesi'nde, 2’sinin Isparta Gülkent Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edildiğini aktardı. Tedavi edilen vatandaşların tamamının korku ve panikten bayılanlar olduğu belirtildi.

3 EVDE ÇATLAK

Gelendost İlçesi ile Yeşilköy’de 3 evde çatlaklar oluştuğunun öğrenildiğini belirten Durmuş, “Ancak önemli bir problem yok. Eğirdir ile Barla’da da göçük ve çökme söz konusu değil'' dedi.
Eğirdir Gölü çevresinde fay hatlarının hareketlendiğini ifade eden Durmuş, “Uzman arkadaşlarımızca, bu hareketliliğin devam edeceği ve belli aralıklarla il genelimizde şiddeti büyük olmamakla beraber depremler olacağı bildirildi. Isparta bu tür depremlere alışmalı'' diye konuştu.

EKİPLER HAZIR

Eğirdir Gölü’nde herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını kaydeden Durmuş, her yıl Türkiye’nin batıya doğru 2.5 santimetre kaydığını ve bu kaymanın etkilerini yaşadıklarını söyledi.
İl Sivil Savunma Müdürü Sedat Gazozcu da olası bir depreme karşı kurtarma ve iş makineleriyle ekiplerin hazır tutulduğunu kaydederken, şiddetli bir deprem beklenmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious