Isparta'ya uçak tamir ve bakım merkezi açılacak

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'nı etkin bir şekilde kullanmak amacıyla yolcu ve yük uçakları için tamir ve bakım merkezi açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Havalimanında bakım merkezi için 10 milyon dolarlık yatırım yapılacağı bildirildi.
Türkiye'nin 10 havalimanından biri olan Isparta'daki Süleyman Demirel Havalimanı yapılacak tamir bakım merkeziyle atıl kalmaktan kurtulacak. Havalimanının daha etkin kullanımı için 2003 yılında yapılan Türkiye Sivil Uçuş Eğitim Kongresi'nden sonra Isparta'da bir uçakla eğitime başlandığını açıklayan AK Parti Isparta Milletvekili Emin Bilgiç, aynı kongrede Isparta'nın kargo uçakları için bir lojistik merkezi olabileceğinin ortaya konduğunu bildirdi.
Uçak bakım ve tamir merkezi olması yönünde ortaya atılan fikirlerden sonra Isparta için bir şirketin müracaat ettiğini belirten AK Partili Bilgiç, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile ortak yürütülen çalışmanın sonuna gelindiğini ve tamir ve onarım merkezinin açılabilmesi için hangar ve yer tahsisi için ihale başlatıldığını açıkladı.
İstanbul dışında ilk defa Isparta'da ulusal ve uluslararası uçakların tamir merkezi kurulacağını ifade eden Bilgiç, "Bu sayede ileri teknoloji imkanları içeren yeni bir sanayii dalına daha adım atılmış olacak. Üniversite ve teknik liseden mezun olanlara yeni bir iş imkanı doğacak. Aynı zamanda bu alanda çalışacak nitelikli iş gücüne de imkan sağlanmıştır. Yine özellikle bu merkezle işbirliği yapacak yan sanayi için de önemli bir potansiyel oluşturulacaktır." dedi.
Isparta'nın teknolojik düzeyini artırması beklenen yatırım için 10 milyon dolar civarında bir yatırım yapılacağını vurgulayan Bilgiç, bu çalışmanın Isparta ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious