İşportacı, simitçi, çöpçü polisler sokağa indi

  • Giriş : 31.05.2007 / 15:46:00
  • Güncelleme : 31.05.2007 / 16:31:39

Türkiye genelinde uygulanacak olan Güven Timleri Yıldırım ekipleri projesi İstanbul’da uygulamaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Halkın arasına simitçi, kurye, boyacı, işportacı, çöpçü ya da çiçekçi olarak karışacak olan Güven Timleri’nin, yan kesicilik, hırsızlık ve kapkaç gibi asayiş olaylarında çok etkili olmaları bekleniyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’nde ki yerleşkesinde sabah saat 11.00’de düzenlenen törene, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Emniyet Genel Müdürü Oğuzkağan Köksal, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul İl Jandarma Komutanı Ünal Karaosmanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
Törende konuşan İçişleri Bakanı Osman Güneş, İçişleri Bakanlığının vatandaşın huzur ve güvenliğini sağlamak için güvenlik güçleri vasıtasıyla çalıştığı söyledi. “Güvenlik hizmetleri yerine getirirken bu birimlerimizin modern çağın, modern teknolojinin gerektirdiği her türlü imkanlarla araç ve gereçlerle takviye edilmesi kaçınılmazdır.” Diyen Güneş İçişleri Bakanlığı olarak güvenlik güçlerimizin yanında olduklarını kaydetti. Emniyet, jandarma, sahil güvenlik teşkilatlarının gelişmiş ülkelerin birçoğunda önünde ve üstünde yer aldığını aktaran Güneş “Önleyici kolluk hizmetlerinde de yoğunlaşarak yeni fikirlerde konseptler geliştirerek vatandaşımızın hayatını daha da kolaylaştırmak huzur ve güven ortamı tesisinde başarı çıtasını da arttırmak mecburiyetindeyiz. Artık İstanbul gibi İzmir gibi Ankara gibi Diyarbakır gibi Gaziantep gibi yurdumuzun her köşesinde vatandaşımız sokağa güvenle çıkabilmelidir. Yerleşim birimlerimiz güvenle huzurla yaşanabilir hale getirilmelidir. Bunun için de önleyici kolluk hizmetlerine ağırlık verilmesi fevkalade bir önem arz etmektedir. İşte bu proje bu amaçla geliştirilmiş bir projedir. Vatandaşlarımızı doğrudan tedirgin eden neredeyse sokağa çıkamaz hale getiren gasp gibi, kapkaç gibi yankesicilik gibi suçların önlenmesinde de biraz daha gayret göstermek zorunda olduğumuzu ifade etmek istiyorum ve yola çıkarken inanarak yola çıkmak işi başarabilmenin ön önemli şartıdır” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Oğuzkağan Köksal’da konuşmasında, Türkiye’de ki suç oranlarının bir çok gelişmiş Avrupa ülkesinden dahi aşağıda olduğunu söyledi. Türkiye’de ki suç oranlarını yok denecek kadar aşağıya çekmek istediklerini aktaran Güneş “Güven Timleri ve Yıldırım Ekipleri’nin çalışmaya başlamasının ardından, göreceksiniz ki 2- 3 ay sonra hırsızlık, kapkaç ya da gasp gibi halkı canından bezdiren suçlarda müthiş bir azalma yaşanacaktır” şekline konuştu.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Emniyet teşkilatının sahip olduğu araçlar hakkında bilgi verdi. İstanbul’daki araçların 4 binin üzerine çıktığını kaydeden Cerrah, “İstanbul Emniyetine 179 motosiklet ile 359 binek otomobil daha katıldı. Polisimiz, yeni katılımlarla suç ve suçluyla mücadelede daha etkin olacak. 2003 yılından bu yana 2 binin üzerinde otomobil modernize edildi. İstanbul Emniyetinde ki araç sayısı 4 binin üzerine çıktı” dedi.

Konuşmalarından ardından Bakan Güneş, Emniyet Genel Müdürü Oğuzkağan Köksal, Vali Güler ve Emniyet Müdürü Cerrah birlikte kurdele keserek, yeni katılan “Güven Timleri’ni” çalışmaları hakkında bilgi aldı. Güven Timleri içindeki çiçekçi kılığındaki polisler protokole çiçek verdi.

Bünyamin Demirkan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious