İşportadan alış-veriş cep yakacak

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Antalya’nın Alanya ilçesinde, sokak çocukları ve seyyar satıcılardan alışveriş yapan vatandaşlara 500 YTL para cezası verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, sokak çocukları ve seyyar satıcılardan alışveriş yapan vatandaşlara ceza verilmesinin yeni belediyeler yasasında var olduğunu söyledi.

Sipahioğlu, Belediye Yasası’nın ilgili maddesi uyarınca alınan kararı uygulayacaklarının altını çizdi.

İlçe sınırları içerisinde işlenecek her türlü suçun ilçedeki yasalar çerçevesinde yerli ve yabancıya aynı şekilde uygulanacağının altını çizen Başkan Sipahioğlu, küçük yaştaki çocukların sokaklarda çalıştırılarak aileleri tarafından kullanılmasının önlenmesi açısından alınan kararın etkili olacağına işaret etti.

Alınan ceza kararla seyyar satıcılık yaparak haksız kazanç edenlerin engellenerek tüketicinin de korunacağını anlatan Sipahioğlu, sokak çocukları ve seyyar satıcıların çağdaş Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu vurguladı.

Alınan kararın ilçeye tatil için gelen yerli ve yabancı turistlere tur operatörleri, otellere ve ilgili yerlere gönderilecek yazılarla duyurulacağını kaydeden Sipahioğlu, "İlgili yerlere yollayacağımız yazılarda çocukların aileleri tarafından para kazanmak için kullanılarak sokağa itildiğine dikkat çekeceğiz. Alışveriş yapmaları halinde küçük yaştaki çocuklara kötülük etmiş olacaklarına ve çocukları sokaktan kurtarmak amacıyla bu kararı aldığımızı vurgulayacağız." şeklinde konuştu.

Seyyar satıcıların pahalı ve kalitesiz ürün sattığına inanan Sipahioğlu, seyyar satıcılardan alınan ürünlerin sağlıksız olduğunu belirtti.

Seyyar satıcılardan ve sokak çocuklarından alışveriş yapmayı yasaklamakla hem Alanya’da yaşayanları, hem de turistleri korumayı amaçladıklarını dile getiren Sipahioğlu, "Aldığımıza kararın çocukları da sokaktan kurtaracağına inanıyorum. Yerli ve yabancı vatandaşların maddi, manevi çıkarlarını koruyacak kararları almaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious