"İsraf etmemeyi nasıl öğrenebiliriz?"

  • Giriş : 08.06.2007 / 14:57:00

Eğlenceli din eğitimi dergisi Birdirbir, “israf” konulu 9. sayısı ile yaza merhaba diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dinî ve ahlaki hassasiyetleri çocuklarımıza keyifli ve eğlenceli bir öğrenme süreciyle kazandırmayı hedefleyen dönüştüren derginin bu sayısında “israf” konusu ayrıntılarıyla ele alınıyor.
Akademik yayıncılık ve eğitim alanlarında pek çok kaliteli çalışmaya imza atan EDAM (Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi) tarafından yayına hazırlanan Birdirbir dergisinin "İsraf" konulu yeni sayısı çıktı. Derginin bu sayısında çocuklar israfın ne olduğunu Hayat Bilgisi sayfasında Dudu Ekinci’nin kaleminden ve usta çizer Mahmut Acar’ın çizgilerinden öğrenecekler. Sevimli kahramanlar Hayta ile Cemşit israftan kaçınmanın yollarını öğrenmeye çalışıyorlar. Hayta ile Cemşit’in hikâyesi tüm çocukları güldürecek.
Editörlüğünü Hatice Işılak’ın yaptığı derginin bu sayısında İsraf konusunun yanı sıra isimleriyle Rabbimiz bölümünde Allah’ın “Adl” ismi konu ediliyor. Hattat Hasan Çelebi’nin meşkinin yer aldığı bölümde “Adl” ismi tüm yönleriyle çocuklara anlatılmaya çalışılıyor.
Geleneğine uygun olarak bu sayısında da dua ile açılışını yapan derginin dopdolu içeriği yine rengârenk çizgilerle bir görsel şölene dönüştürülüyor. “İhtiyar Kadın ve Ömer” başlıklı yazıda Alpaslan Durmuş, Hz. Ömer’in halife olduğu dönemde geçen olayı, Mehmed Âkif Ersoy’un “Kocakarı ile Ömer” adlı şiirinden esinlenerek öyküleştiriyor. Bu güzel öyküye İranlı ressam Rıza Hemmatirad, çizgileriyle eşlik ediyor. Usta çizer Hasan Aycın’ın her ay bir hadis-i şerifi konu alan çizgileri derginin en önemli sayfalarından… Bu sayfalar evlerin ya da iş yerlerinin duvarlarına asılmayı hak ediyor. Çağrı Cebeci Anti-İsraf Robotu ile yine çocukların hayal dünyalarına renklilik katıyor. Dokuz farklı özelliği bulunan robot, aynı üründen fazla alındığı zaman uyarıyor ve kullanım süresi geçmiş ürünleri tanıyor. Yeryüzü mescidinin genç seyyahı Batuta, bu ay İpek Yolu’nda. Tarihî İpek Yolu’nu bir baştan bir başa gezen Batuta, İpek Yolu hakkında önemli bilgileri okuyucularıyla paylaşıyor. Her ay ödüllü bulmaca köşesine yüzlerce mektup yağan Birdirbir’in bu ayki bulmacasında ödül 10 kitaplık Hacivat-Karagöz Serisi. Hacivat ile Karagöz, Kur’an Ansiklopedim, Hayat Bilgisi köşeleri ve keyifli bulmacaları ile Birdirbir bu ay da çocuklarımızın ellerinden düşmeyeceğe benziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious