İsrail, ABD'nin planını uyguluyor!

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

SP Genel Başkanı Kutan, İsrail'in ABD'nin Ortadoğu'daki planlarını uygulamaya koymaya başladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kutan, Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Geerges Siam'i elçilik binasında ziyaret etti. Büyükelçi Siam, Kutan'ın elçilik binası kapısında karşıladı. Bir saat süren görüşme sonrasında Kutan ve Büyükelçi Geerges Siam basın mensuplarına açıklamada yaptı.

Ortadoğu'da hukuk ve insanlık dışı fevkalede olayların yaşandığına işaret eden Kutan, İsrail, ABD ve İngiltere'nin Ortadoğu'daki planlarını uygulamaya koyduğunu ifade etti. Kutan, ABD'nın çeşitli gerekçelerle önce Afganistan'ı, kitle imha silahı olduğu gerekçesiyle Irak'ı işgal ettiğini hatırlattı.

Kutan, Filistin'de demokratik yollarla Hamas'ın seçilmesinin İsrail, ABD ve İngiltere üçlüsünü rahatsız ettiğini, iki onbaşının kaçırılmasının bahane edilerek Filistin'e bombalar yağdırıldığını ve aralarında bakan, milletvekili ve belediye başkanlarının bulunduğu 69 kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Kutan, Akdeniz sahillerinde tatil yapan bir Filistinli ailenin İsrail botları tarafından katledildiğine işaret etti.

Lübnan'a ise Hizbullah gerekçesiyle saldırı düzenlendiğini ifade eden Kutan, İsrail'in Hizbullah'ın olmadığı dönemlerde 7 kez Lübnan'ı işgal ettiğini vurguladı. Kutan, Hizbullah'ın Lübnan halkının kendisini savunmak için kurulduğunu kaydetti. Kutan, Hizbullah'ın bir terör örgütü olmadığını, halkın kendisini savunmak için kurduğu organizasyon olduğunu iddia etti.

Kutan, ABD'nın Ortadoğu için bir planının olduğuna vurgulayan Kutan, bunun ABD Dışişleri Bakanı Rice'nin bölgeyi ziyareti sırasında yaptığı konuşmada da ortaya çıktığını kaydetti. ABD'nın bölgeyle ilgili planların temelinde İsrail'in güvenliğinin söz konusu olduğunu kaydeden Kutan, İsrail'in bölgedeki saldırılarının ABD'nın desteği ile yaptığını öne sürdü. İsrail'in saldırıları sonucunda 4 BM görevlisinin hayatını kaybettiğini ifade eden Kutan, BM'nin kınama kararının ABD tarafından engellendiğine işaret etti. Filistin'den sonra sıranın Suriye ve İran' da olduğunu, Türkiye'ye de sıranın geleceğini iddia etti.

Roma'daki toplantıda ABD'nin derhal ateşkeş sağlanması yönündeki isteklerinin ABD tarafından engellendiğine işaret eden Kutan, Türkiye'nin oluşturulacak barış gücüne asker verirken dikkatlı olması uyarısında bulundu. Kutan, dün görüşme yaptığı CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret sırasında TBMM'nın olağanüstü toplanması konusunu dile getirdiğini ve buna olumlu yaklaştığını belirtti. Kutan, konuyu görüşmek üzere TBMM'nin derhal toplanmasını istedi. Kutan, Lübnan'ın ciddi anlamda siyasi yardıma ihtayıcının bulunduğunu ve sivil toplum kuruluşlarınında acilen bölgeye yardım ulaştırmasını istedi.

Kutan, konuşmasının sonunda Filistin ve Lübnan halkının durumunun en iyi İsraillerin anlaması gerektiğini söyledi. Yahudilerin Nazilerin baskılarına maruz kaldığını ve Almanya'nın hala tazminat ödediğini hatırlattı.

BÜYÜKELÇİ ATEŞKES SAĞLANMALI

Lübnan Büyükelçisi Siam, Lübnan'ın büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Kendilerine yapılan hain saldırıya karşı büyük bir mücadele verdiklerine işaret etti. Siam, Lübnan'daki sorunun çözülmesi için ilk olarak ateşkesin sağlanması, acil yardım sağlanması ve kardeş ülkeler tarafından destek sağlanmasının gerekli olduğuna işaret etti.

Siam, bir soru üzerine, İsrail'in saldırıları sonucunda meydana gelen zararlar için 3 milyarlık bir tazminat istediklerini kaydetti. Siam, tazminat taleplerini başta BM, İnsan Hakları Mahkemesi ve bütün kuruluşlar nezninde talepte bulunacaklarını belirtti.

Roma'daki toplantıyla ilgili bir soruya ise Siam, ateşkesin sağlanması yönünde kararlar alınmadığını, zararların telafisinin yapılması konusunda bazı gelişmelerin olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious