İsrail, Akdeniz'i kirletiyor!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

İsrail bombardımanı çevre felaketine de yol açıyor, Lübnan'da tonlarca benzin Akdeniz'e aktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lübnanlı yetkililer Beyrut'un güneyindeki bir benzin istasyonunun İsrail jetleri tarafından vurulmasından sonra denize akan tonlarca benzinin büyük bir çevre felaketine neden olduğu uyarısında bulunuyor.

Lübnan Çevre Bakanlığı yetkilileri iki hafta önce İsrail füzelerinin hedefi olan Ciyye benzin istasyonunun vurulmasıyla 15 bin ton benzinin denize aktığını kaydediyor. İstasyondaki bazı petrol tankları yanmaya devam ederken, tonlarca benzin Akdeniz'e akıyor.

İstasyonun vurulmasıyla Lübnan'ın Ciyye-Şekka arasındaki 100 kilometrelik sahil şeridi ve halka açık tek plaj olan Ramlet el Bayda'da kumların üzeri tamamen benzinle kaplandı.

Lübnan'da faaliyet gösteren çevreci gruplar da yaşananların insanlık dramı olmasının yanında ülke tarihindeki en kötü çevre felaketi olduğunu belirtiyor.

Lübnan Çevre Bakanlığı yetkilileri, yaşanan çevre felaketinin sona erdirilmesi için milyonlarca dolara ihtiyaç olacağını ifade ediyor. Lübnan Çevre Bakanı Yakup Sarraf yaptığı açıklamada, deniz canlılarının ölümüne neden olan kirliliğin ekolojik bir felaket doğuracağı uyarısında bulunurken sahil halkı oluşan kirliliğin 7-8 gün önce ortaya çıkmaya başladığını ve giderek arttığını belirtiyor. Bölgedeki bir Lübnanlı denizin temizlenmesinin en az 6 ay alacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious