İsrail, Ankara'da protesto edildi

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yönelik saldırıları, Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emek Partisi Ankara İl Örgütü tarafından düzenlenen "ABD-İsrail zülmune son, Filistin halkı ağlamasın" isimli mitinge birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu da destek verdi. Toros sokakta toplanan kalabalık, alkış ve ıslıklı protestolarla Abdi İpekçi Parkı'na geldi. Güvenlik önlemlerinden geçen grup, "Katillerden hesabı emekçiler soracak", "Filistin halkı yanlız değildir", "Katil İsrail, Filistin'i terket" şeklinde sloganları attı.

Ellerinde "Filistin ağlıyor AKP seyrediyor", "Yaşasın Türk-Arap halklarının kardeşliği" şeklinde dövizler taşıyan grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, İsrail'in saldırıları devam ederken, tatilini geçirmek üzere Ekinlik adasına gitmesi nedeniyle protesto etti. Mitingte konuşan Emek Partisi Genel Başkan Yardımıcısı Abdullah Varlı, İsrail'in iki askerinin kaçırılmasını bahane ederek Lübnan ve Filistin'e saldırdığını, bu saldırılarda yüzlerce kadın ve çocuğun İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünü söyledi. İsrail'in teröre karşı mücadele gerekçesiyle saldırılara başladığını kaydeden Varlı, Lübnan ve Filistin halkının İsrail'in saldırıları karşısında topraklarını savunduğunu dile getirdi. Abdullah Varlı, İsrail'in saldırıları için, "Hangi mantık bunu teröre karşı mücadele olarak kabul edebilir" diye sordu.

Mitinge, İHD, Mazlum-Der, 68'liler Birliği, Ankara 78'liler Derneği'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi. Eylemin bitimiyle protestocu grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious