İsrail, ateşkes planını Mısır'la görüşüyor

İsrail, ateşkes planını Mısır'la görüşüyor.10700
  • Giriş : 07.01.2009 / 14:21:00

İsrail, Mısır'ın önerdiği Gazze barış planı konusunda bu ülke yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in sözcüsü Mark Regev, "Gazze'den İsrail'e tüm düşmanca saldırıların tamamen durması ve Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığının tamamen sona ermesini de içermek zorunda olan kalıcı bir ateşkesin parametreleri üzerinde ilgili taraflarla temaslar devam ediyor" dedi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen başka bir İsrailli yetkili ise, Mısır'ın ateşkesle ilgili önerdiği planı "hala üzerinde çalışılan bir iş" olarak niteledi ve planın detayları üzerinde görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

HAMAS, İSRAİL İLE KALICI ATEŞKESİ DÜŞÜNMÜYOR

Hamas'ın politbürosunun başkan yardımcısı Musa Ebu Marzuk, Gazze Şeridi'ndeki şiddetin sona erdirilmesi için barış girişimi üzerinde çalıştıklarını, ancak İsrail ile kalıcı bir ateşkesi reddettiklerini söyledi.

Suriye'de sürgünde yaşayan Hamas lideri, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, İsrail ile kalıcı ateşkesle ilgili olarak görüşme olmayacağını, İsrail'in işgali devam ettiği sürece direniş olacağını ifade etti.

Marzuk, Fransa, Türkiye, Suriye ve Mısır'ın sunduğu ateşkes tekliflerini aldıklarını belirterek, Hamas'ın, İsrail'in saldırılarına acilen son vermesi, Gazze'den çekilmesi ve Gazze Şeridi sınırının açılması taleplerinin arkasında durduğunu da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*