İsrail, Azeri petrol ve doğalgazına talip

İsrail, Azeri petrol ve doğalgazına talip.11888
  • Giriş : 29.06.2009 / 17:53:00

İsrail'in, Azerbaycan'dan petrol ve doğal gaz almak istediği, bunların da Türkiye üzerinden geçecek boru hatlarıyla kendisine iletilmesini istediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus İtar-Tass ajansı, Bakü'de İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres başkanlığındaki heyette yer alan İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Uzi Landau'nun, Azerbaycan Devlet Petrol şirketi (SOCAR) Başkanı Rovnag Abdullayev ile görüşmesinde Azerbaycan'dan petrol ve doğal gaz almak istediklerini söylediğini duyurdu.

Azerbaycan'daki enerji kaynaklarının İsrail'e uzatılmasının, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısından kendileri için son derece büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Landau, "Buraya bu konudaki potansiyeli ve olasılıklar üzerinde çalışmak için geldik" dedi.

Abdullayev de yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) boru hatlarından Türkiye'ye kesintisiz ve güvenilir şekilde gaz ve petrol ulaştırıldığını belirterek, "Bu da Hazar'daki hidro-karbonları gelecekte Kızıldeniz'e ulaştırma konusunu göz önünde bulundurmamızı mümkün kılıyor. Bu başlı başına son derece ilgi çekici bir durum" diye konuştu.

İtar-Tass, Tel Aviv'in Bakü'ye Azerbaycan'dan Türkiye'ye gelen boru hatlarını Karadeniz'in altından İsrail'e ulaştırma teklifiyle geldiğini kaydederek, İsrail'in daha önce Hazar petrol ve gazının kısmen Eilat-Ashkalon hattından iletilmesi önerisinde bulunduğunu hatırlattı.

Rus uzmanlar, Türkiye üzerinden bu hatların uzatılmasıyla, Azeri petrol ve doğal gazının Hindistan ile diğer Güney Asya ülkelerine ulaştırılmasının mümkün olabileceğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*