İsrail, Aziz Duveyk'i serbest bıraktı

İsrail, Aziz Duveyk'i serbest bıraktı.11691
  • Giriş : 23.06.2009 / 14:58:00

İsrail, yaklaşık 3 yıldır cezaevinde bulunan Filistin Yasama Meclisinin Hamaslı Başkanı Aziz Duveyk'i serbest bıraktı. Duveyk'in 3 yıllık hapis cezası 6 Ağustosta sona erecekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batı Şeria'da, Ramallah yakınındaki Ofer Askeri Mahkemesi, geçen hafta İsrail kamu savcılığının, Duveyk'in cezasının 6 ay daha uzatılması talebini geri çevirmişti.

Filistin Meclisinin Hamaslı Başkanı Aziz Duveyk, tutulduğu Hadarim cezaevinden Batı Şeria'ya geçmek üzere Şa'ar Efraim kontrol noktasına götürüldü.

Aziz Duveyk (60), İsrailli asker Gilad Şalit'in Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki bir askeri karakoldan, aralarında Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın da yer aldığı 3 grubun ortaklaşa düzenlediği bir operasyonla 2006 yılı haziran ayında kaçırılmasının ardından, İsrail ordusunun Batı Şeria'da Hamas milletvekilleri, yöneticileri ve diğer bazı ileri gelenlerine yönelik başlattığı tutuklama kampanyası sırasında gözaltına alınmıştı.

Hamas üyesi olmak suçuyla 36 ay hapse mahkum edilen, yüksek tansiyon ve şeker hastası Duveyk'in durumunun, cezaevinde iken zaman zaman kötüleştiği bildirilmişti.

Duveyk, daha önce İsrail tarafından birçok kez tutuklanmış, İzak Rabin'in başbakanlığı döneminde 1992'de 400 Hamas üyesi ile birlikte Filistin topraklarından Güney Lübnan'a sürgüne gönderilmişti.

Duveyk, Batı Şeria'nın Nablus kentindeki El Neceh Üniversitesi'nde öğretim üyesiydi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*