İsrail, baskılardan korkmuş!

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

İsrail Adalet Bakanı: "Hava saldırılarını uluslararası baskılardan kurtulmak için durdurduk"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail Adalet Bakanı Haim Ramon, Lübnan'ın güneyindeki hava saldırılarını 48 saat için durdurma kararının savaşın sona ermesi anlamına gelmediğini ifade etti. Ramon, bu kararı Kana katliamından sonra üzerlerindeki uluslararası baskıyı azaltmak için aldıklarını söyledi.
İsrail Ordu Radyosu'na konuşan Ramon, "Hava saldırılarının durdurulması savaşın biteceğine hiçbir şekilde işaret etmiyor. Tam tersine bu karar, savaşı kazanmamızı ve uluslararası baskının azaltılmasını sağlayacak" şeklinde konuştu. Ramon, "Eğer savaş bugün biterse, bu Hizbullah ve küresel terörün zaferi anlamına gelir ve kapsamlı sonuçlara yol açar. Bu yüzden savaş bugün ya da yarın bitecek değil" dedi.

Çoğu çocuk 60 kişinin ölümüyle sonuçlanan Kana katliamıyla üzerindeki uluslararası baskılar artan İsrail, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın girişimleri sonucu hava saldırılarını 48 saat için durdurmaya ikna olmuştu.

İsrail'in Göçmenlerin Uyumundan Sorumlu Bakanı Ze'ev Boim ise radyoya yaptığı açıklamada Hizbullah'ın ateşkesten yararlanarak Suriye'den silah kaçırması durumunda saldırıların süreceğini söyledi. Boim, söz konusu kararı 'sadık ve cesur müttefikleri' ABD'nin İsrail'i desteklediği için güç duruma düşmemesi için aldıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious