İsrail, Beatles'dan özür diliyor

İsrail, Beatles'dan özür diliyor.18483
  • Giriş : 28.01.2008 / 17:09:00
  • Güncelleme : 28.01.2008 / 17:37:43

1965’te Beatles’ın konserini iptal eden İsrail’in özür mektubu, John Lennon’un kız kardeşine ve diğer üyelere iletiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail’in Yedioth Ahranot gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın, 1965’teki İsrail konserinin iptal edilmesi nedeniyle 43 yıl sonra, “tarihi bir adaletsizliği” giderme yoluna gittiğini ve Beatles üyelerine özür mektubu iletme kararı aldığını yazdı.

“İsrail’in dünyadaki sorunlu imajını düzeltme misyonunu tamamladıktan sonra, Dışişleri Bakanlığı nihayet, gerçek soruna ayıracak vakit
bulabildi: Ünlü rock grubu Beatles’in konserini yasaklamasından 43 yıl sonra, resmi özür gönderdi” ifadesini kullanan gazete, İngiltere’deki İsrail Büyükelçisi Ron Prosor’un, bugün grubun üyelerinden John Lennon’un kız kardeşi Julia Baird’e, Liverpool’daki The Beatles müzesinde İsrail’in özür mektubunu sunacağını duyurdu.

Londra’daki büyükelçiliğin, benzer özür mektuplarını, Beatles’ın hayattaki diğer iki üyesi Paul McCartney ile Ringo Star’a ve George
Harrison’un akrabalarına da ileteceği belirtildi.

“1965’te, İsrail’e davet edildiğinizde kaçırılmış olan tarihi fırsatın yarattığı zararı telafi etmek istiyoruz” denilen mektupta, İsrail devletinin o zaman bütçe yetersizliği nedeniyle konseri gerçekleştiremediği, İsrail parlamentosundaki bazı politikacıların da topluluğun, İsrail gençliğine kötü örnek olacağınını düşündükleri ifade edildi.

Ron Prosor’un bu özürden faydalanarak, The Beatles’ın kalan elemanlarını, İsrail’in bu yıl büyük etkinliklerle kutlanacak 60. kuruluş yıl dönümü için İsrail’e davet etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious