İsrail, BM kararına tepkili

  • Giriş : 19.11.2006 / 00:00:00

İsrail yönetimi, BM Genel Kurulu'nun Beyt Hanun saldırısı yüzünden kendisini kınaması ve saldırıları durdurmaya çağırmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İsrail Başbakanı Olmert, bugünkü kabine toplantısında sivil ölümlerle ilgili ilginç bir açıklamada bulundu. Özellikle yine sivillerin öldüğü Beyt Hanun saldırısıyla iyice tepki çeken İsrail'in Başbakanı Olmert, "Sivilleri bilerek hedef alan kim olursa olsun kınanmalıdır" dedi. Olmert, ardından BM'nin kendilerini kınayan açıklamasına tepki göstererek kararı "vahim bir karar" olarak niteledi. Filistin tarafından fırlatılan Kassam roketlerine karşı halkını korumak için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Olmert, hükümet olarak da ordunun ve Genelkurmay'ın arkasında olduklarını ifade etti.

Kabine toplantısında ilginç bir açıklama da Turizm Bakanı İsaac Herzog'dan geldi. Herzog, "Filistinliler hiç durmadan saldırıyor. Gazze'den gelen saldırıları kabul edemeyiz ve her akıllı ulus gibi aynı tepkiyi gösteririz. BM kınamasını da kabul etmiyoruz" dedi.

Kabine bakanlarından Adalet Bakanı Meir Şetrit de BM'nin kararını "ikiyüzlülük" olarak niteledi. Şetrit, İsrail kasabalarına düzenlenen saldırıların görmezden gelindiğini; ancak diğer yandan halkını korumak için harekete geçtiklerinde bunun kınandığını" savundu.

Öte yandan İsrail'in BM büyükelçisi Dan Gillerman da BM kararına tepki göstererek kararın alınmasında önemli rol oynayan Fransa'yı eleştirdi. İsrail radyosuna konuşan Gillerman, Fransa'yı "teröristlere çiçek vermekle" suçladı. Gillerman, açıklamasına "Bu çiçekler belki yeni bir İsrailli kurbanın mezarına dikilecek" diye devam etti.

BM Genel Kurulu, 2 gün önce aldığı kararla, İsrail'i Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonlarına son vermeye çağırmış ve 20 sivilin öldüğü Beyt Hanun saldırısından dolayı kınamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious