İsrail, bölgede gözden düştü

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Lübnan savaşı, İsrail ordusunun Arapların gözündeki imajını zedeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, "bölgenin yenilmez ordusu" olarak görülen İsrail ordusunun, Hizbullah roketlerini durdurmakta başarısız olmasının, tıpkı 2000'de olduğu gibi Filistinlileri cesaretlendirdiğini savunuyor. Bununla birlikte bu sefer, Arapların da hem İsrail ordusuna hem de kendi yönetimlerine bakış açılarının değiştiği belirtiliyor. Lübnan savaşının, İsrail ordusunun gerilla saldırılarına karşı zayıf olduğunu gösterdiği düşünülüyor.

Hizbullah gerillaları roket fırlatıyor ve İsrail askerleri ağlıyor. Hizbullah televizyonunda durmadan gösterilen bu sahne, izleyicileri Ortadoğu'nun en güçlü ordusunun yenilmezlikten çok uzak olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Birçok Araba göre ise bu iddia, bir propagandadan çok daha öte. Araplar, İsrail'in Güney Lübnan'da verdiği kayıpları, komşularının korku ve hayranlıkla izledikleri bir ordunun zayıflığı olarak görüyor.

İsrail'in Güney Lübnan'da bir aydır yürüttüğü saldırılarda 116 askerini kaybetti. İsrail ise 520 Hizbullah milisini öldürdüğünü belirtiyor. Örgüte göre ise bu rakam sadece 80. Ancak İsrail, bu güne kadarki operasyonlarında Hizbullah'ın roket saldırılarını önleyemedi. Güney Lübnan'daki BM barış gücünün eski sözcülerinden Timur Yüksel, bu durumu "Ortadoğu'da çok yaygın olan ve aynı zamanda İsrail ordusunun da askerî öğretisi olan 'İsrail korkusunu' yendiler." diye değerlendiriyor.

Her ne kadar İsrail, bu kez bir gerilla grubuyla savaşıyor olsa da birçok Arap medyası yaşanan çatışmayı, altıncı Arap-İsrail Savaşı olarak değerlendiriyor. Uzmanlar, İsrail'in herhangi bir Arap ordusunu yenebilecek güçte olmasına rağmen, Lübnan savaşının İsrail ordusunun gerilla saldırılarına karşı zayıf olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Mısırlı emekli general ve askeri uzman Kadri Said, "Şundan şüphe yok ki Arap dünyası, artık İsrail'in artık efsanevi bir güç olmadığını ve zamanla yenilebileceğini düşünüyor." değerlendirmesinde bulunuyor. İsrail ordusu, geri çekildiğini duyururken Haaretz gazetesi köşe yazarı Ari Şavit de son olarak Başbakan Ehud Olmert'i "küçük düşürücü" yenilgiye sebep olmakla suçladı.

'Savaş sonrasında Araplar daha da güçlenecek'

2000'deki Hizbullah saldırıları İsrail'in 22 yıl sonra Lübnan'dan çekilmesine yol açmıştı. Uzmanlara göre bu durum da Gazze ve Batı Şeria'daki Filistinlileri silahlanmak için cesaretlendirmişti. Uluslararası Kriz Grubu Ortadoğu Uzmanı Muin Rabbani, "2000 yılındaki savaş, Hizbullah'ın başarılı, İsrail'in ise kaybettiği bir kampanyası olarak görülebilir." diye değerlendiriyor. Rabbani, Hizbullah'ın bu sefer de Filistinlilere moral verebileceğini; ama asıl etkisinin Arap dünyası üzerinde özellikle de Mısır ve Ürdün'de olacağı belirtiyor. Bu ülkelerde kamuoyunun İsrail ile anlaşma imzalanmasına da karşı olduğuna dikkat çeken Rabbani, "İnsanlar bu duruma bakacaklar ve 'Eğer dünyanın kara listesinde bulunan bir grup bunları yapabiliyorsa; gerçek orduya ve bir devlete sahip olan liderlerimiz nasıl olur da böyle bir şeyi başaramazlar; hatta bunun yüzde birine bile hazırlıklı olmazlar' diyecektir." ifadelerini kullanıyor. Ortadoğu uzmanı Rabbani, savaşın neticesi açısından ise "Savaş, İsrail ve ABD'ye hayır diyebilmenin mümkün olduğunu gösterecek ve Araplar, zayıf değil aksine daha güçlü olacaklar." ifadesini kullanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious