İsrail, Filistin ile barışa hazır!

  • Giriş : 31.03.2009 / 21:31:00

İsrail'e başbakan olarak atanan Benjamin Netanyahu, Filistin ile barış müzakerelerine hazır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

10 Şubat'ta yapılan seçimlerden sonra 120 sandalyeli İsrail parlamentosu Knesset'e 27 sandalyeyle girmeyi başaran ve başbakan olarak atanan Likud Partisi lideri Benjamin Netanyahu, yemin töreninden önce yaptığı konuşmada, Filistin ile yürütülecek barış müzakerelerine hazır olduğunu söyledi.

Netanyahu, "Filistin Yönetimi'nin liderleri, eğer siz gerçekten barış istiyorsanız o zaman barışa ulaşmak mümkün olur. Benim yönetimimdeki hükümet, barış doğrultusunda ekonomi, güvenlik ve politika konularında çalışmalarını yürütecektir" şeklinde konuştu.

Barışa ulaşmak için terörle mücadelenin önemine değinen Netanyahu, "Her nereden gelirse gelsin terörle savaşmaya ve terörü bitirene kadar mücadele etmeye kararlıyız. Barış olması için Filistinli ortaklarımızın da terörle savaşması gerekir. Kesin muvafakate varmak için Filistin yönetimiyle barış müzakerelerini yürüteceğiz" dedi.

Sağ partilerden oluşan 32. İsrail kabinesinde yer alacak 30 bakanlıkta Likud Partisi 15, İşçi Partisi 5, İsrail Evimiz Partisi 5, Şas Partisi 4, Yahudi Evi Partisi 1 bakanlıkla görev yapacak. Likud Partisi başkanı Benjamin Netanyahu başbakanlık görevini üstlenirken, Parlamento Başkanlığı'na yine bir Likud Partili olan Reuven Rivlin seçildi. Likud Partisinden eski Genelkurmay Başkanı Moşe Ya'alon Stratejik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı'na getirilirken, Şas Partisi'nden Eliyahu Yişai İçişleri Bakanlığı'na getirildi. Koalisyondaki diğer parti liderlerinden İşçi Partisi başkanı Ehud Barak Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı olurken, İsrail Evimiz Partisi başkanı Avigdor Lieberman ise Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*