İsrail, Filistinli genci bakın neden vurmuş!

İsrail, Filistinli genci bakın neden vurmuş!.6821
  • Giriş : 22.07.2008 / 00:44:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:50:19

Elleri ve gözleri bağlı Filistinli göstericinin vurulması görüntülerinin yayınlanmasından sonra, İsrail'in İstanbul Konsolosluğu bir açıklama yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ateş eden askerin tutuklandığı bilgisini veren konsolosluk, yarbayın Filistinli gencin 'silah doğrultarak korkutulması' emrini verdiği şeklindeki açıklamasını da aktardı. Gözleri bağlı gencin doğrultulan silahı nasıl görüp de korkacağı hakkında ise yorum yapılmadı.

Tel Aviv merkezli insan hakları örgütü B'Tselem, bir İsrail askerinin gözaltındaki Filistinliyi plastik mermiyle kısa mesafeden vurmasının görüntülerini yayınladı. Bir dakikayı aşan video kaydında, elleri ve gözleri bağlı Filistinli gence çok yakın mesafeden ateş ediliyor. B'Tselem, olay sırasında genci kolundan tutan komutanın bir yarbay olduğuna dikkat çekti.

B'Tselem'den yapılan açıklamada görüntünün Batı Şeria'nın Nil'in köyünde 7 Temmuz'daki gösteri sırasında çekildiği bildirildi. Gösteriye müdahale eden İsrail askerleri, 27 yaşındaki Eşref Ebu Rahman'in ellerini ve gözlerini bağladı. 30 dakika boyunca bu halde tutulan Ebu Rahman, bu sırada dövüldüğünü söyledi. Daha sonra, kauçuk kaplamalı çelik mermiyle 1,5 metre mesafeden vuruldu. Ayak parmağından vurulan Ebu Rahman, askerî sağlık görevlilerinin tedavi etmesinin ardından serbest bırakıldı.

Görüntülerin yayınlanmasının ardından soruşturma başlatan İsrail hükümeti, konsolosluklar aracılığıyla basını bu konuda bilgilendirmeye özen gösterdi. İsrail'in İstanbul Konsolosluğu'ndan yapılan açıklamada ateş açan askerin tutuklandığı bildirilirken, olay sırasında Ebu Rahman'ın kolundan tutan yarbayın sorgudaki ifadelerine de yer verildi. Açıklamada, "Yarbay, sorgusu sırasında verdiği ifadede, askere Filistinli göstericiyi vurma emri vermediğini sadece korkutma amacıyla silahını ona doğru doğrultmasını söylediğini, ancak askerin bunu yanlış anlamış olabileceğini belirtti." denildi. Ateş açıldığı sırada gözleri bağlı olduğu görülen Ebu Rahman'ın silah doğrultularak nasıl korkutulabileceği hakkında ise yorum yapılmadı.

Açıklamada, Savunma Bakanı Ehud Barak'ın bu olayın münferit bir olay olduğunu ve İsrail Savunma Kuvvetleri'ni temsil etmediği şeklindeki sözlerine de yer verildi. Barak, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin ahlaki değerler üzerine kurulu bir Ordu olduğunu ve ordunun sorumluları mahkemeye çıkartmak için gerekeni yapacağını söyledi.

Nil'in köyündeki gösteri, İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği duvarı protesto amacıyla düzenlenmişti.

B'Tselem örgütü geçtiğimiz yıl Filistinlilere yüzden fazla kamera dağıtarak insan hakları ihlallerinin belgelenmesini sağlamıştı. Geçtiğimiz ay da B'Tselem kameralarına iki Yahudi yerleşimcinin bir grup Filistinli çobanı dövmesi yansımıştı. İsrail polisi bu kişileri yakalamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*