İsrail, Filistinlilere sürgün istiyor

İsrail, Filistinlilere sürgün istiyor.28455
  • Giriş : 16.02.2009 / 15:54:00

İsrail'in kaçırılan askeri Gilad Şalit karşılığında serbest bırakılması istenen bazı Filistinli tutukluların Lübnan veya Suriye'ye sürgüne gönderilmesinde ısrar ettiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Londra'da Arapça yayımlanan El Hayat gazetesinin konuyla ilgili haberi İsrail basınına da yansıdı. Habere göre, İsrail'in sürgüne yollamak istediği siyasi tutuklular arasında, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden, 2001 yılında Kudüs'te bir otelde Turizm Bakanı Rehavam Ze'evi'nin öldürülmesine karışmaktan hapiste bulunan Ahmed Saadet de bulunuyor.

Haberde, Filistinli kaynakların da ateşkes anlaşmasının gün, hatta "saat meselesi" olduğunu söyledikleri kaydedildi.

Gilad Şalit karşılığında serbest bırakılacaklarla ilgili ayrıntıların da büyük ölçüde tamamlandığı, ancak tek tartışma konusunun "eline kan bulaşmış tutukluların sayısı" konusunda düğümlendiği ifade edildi.

El Hayat'a göre, İsrail Hamas tarafından isimlendirilen 450 tutukludan 250'sinde mutabık kalırken, 230'unun da serbest bırakılmasında bir sorun kalmadı, ancak 20 isim hala tartışma konusu.

Hamas listedeki özellikle 8 isimde ısrarlı. El Hayat, bu sekiz isimden, aralarında Mervan Barguti'nin de bulunduğu 4'ünün serbest bırakılmasına İsrail'in evet dediğini belirtti. Habere göre, Barguti sürgünle karşı karşıya kalmayacak, ancak Ahmed Saadet ile birlikte Hamaslı diğer üç kişi için sürgün isteniyor.

Hamas, henüz İsrail'in taleplerine karşılık vermedi. Ancak iki taraf arasında arabuluculuk üstlenen Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman da geçen hafta sonunda yaptığı açıklamada, Mısır'ın ömür boyu hapse mahkum edilen bu tutukluların sürgüne gönderilmesine karşı olduğunu, bu kişilerin evlerine dönmelerinde ısrarlı olduklarını ifade etmişti.

Şalit karşılığında salıverilecekler arasında adı geçen, Batı Şeria'daki El Fetih'in Tanzim liderlerinden Mervan Barguti'nin avukatı Hader Şkirat da dün akşam İsrail'in Kanal 10 televizyonuna yaptığı açıklamada, Barguti'nin salıverilmesinin böyle bir takas anlaşması içinde olup olmadığı konusunda kesin bir şey söyleyemeyeceğini belirtmekle birlikte, müvekkilinin pek yakında serbest bırakılacağını kaydetmişti. Şkirat, Barguti serbest kalmadan Şalit için bir anlaşmanın olamayacağını öne sürmüştü.

Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü Ebu Ubeyda ise örgütün 3 önemli liderinin serbest kalmasında ısrarlı olduğunu vurguladı. Ebu Ebuyda'nın açıklamasına göre, Hamas Batı Şeria'daki askeri kanat liderlerinden İbrahim Hamid, Kudüs'te bir kafe ve pizzacıdaki patlamalar da dahil, çeşitli bombalama eylemlerinden sorumlu olarak cezaevinde bulunan Abdullah Barguti ile Netanya'daki Park Otel katliamının planlayıcılarından olduğu belirtilen Abbas El Sayid'in serbest bırakılmasını istiyor.

İsrail'in Ahmed Saadet ile birlikte Lübnan veya Suriye'ye sürgün etmek istedikleri de bu isimler.

Netanya'da 2002 Mart ayı sonunda söz konusu otelde, Pesah (Hamursuz) bayramı sırasında düzenlenen intihar saldırısında 30 kişi ölmüş, 140'dan fazla kişi yaralanmış, sorumluluğu Hamas üstlenmişti. Dönemin Başbakanı Ariel Şaron, bu eylemden hemen sonra Batı Şeria'da "Savunma Kalkanı" adlı geniş bir operasyon başlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*