İsrail, Golan Tepelerini Suriye'ye vermeye hazır

  • Giriş : 26.10.2007 / 23:27:00

İsrail kabinesinin Arap Bakanı, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Galib Macadele, İsrail'in Suriye ile barışın bedelini ödemeye hazır olduğunu söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail kabinesinin Arap Bakanı, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Galib Macadele, İsrail'in Suriye ile barışın bedelini ödemeye hazır olduğunu söyledi ve bu bedelin, tüm Arap dünyasıyla barış karşılığında İsrail'in Golan Tepelerinden çekilmesi olduğunu ifade etti. 
Macadele, Kuveyt'te yayımlanan gazetelerden El Ray'a verdiği demeçte, son dönemde Suriye ile aralarındaki gerginliğe rağmen, Suriye'nin hala barışı stratejik bir amaç olarak gördüğünü belirterek, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın da "bir çözümün çok uzak olmadığını gayet iyi bildiğini" kaydetti.

Bu arada İsrail ordusunun, bu hafta Golan Tepelerinde planladığı geniş kapsamlı bir tatbikatı, Suriye ile yeni bir gerginliğe neden olabileceği gerekçesiyle iptal ederek, Yukarı Celile bölgesine kaydırdığı bildirildi.

İsrailli Bakan Macadele, gelecek ay ABD'de yapılması beklenen barış zirvesinin başarısının tüm tarafların çıkarına olacağını belirtti ve "İsrail, Filistin sorunuyla bağlantılı herhangi bir konuda, bedel ödemeksizin Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştiremez" diye konuştu.

Macadele, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinin kaderinin Gazze Şeridi'ndeki Yahudi yerleşimleri gibi olacağı ihtimalini göz ardı etmediğini de kaydetti.

Macadele'nin sözlerini değerlendiren İsrail Koalisyonu Başkanı milletvekili Efi Aflalo ise Golan Tepelerinin İsrail'in ayrılmaz bir parçası olduğunu, buradaki toplulukların da yerinde kalacağını söyledi.

Aflalo, Macadele'nin açıklamalarının, hükümetin veya hükümet liderlerinin görüşünü yansıtmadığını vurguladı.

Ulusal Dinci Parti Başkanı Zevulun Olev ise hükümet üyeleri bu tür görüşlerini dile getirirken, partisinin buna kayıtsız kalmayacağını ve gensoru önergesi vereceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious