İsrail, Hizbullah'ın kapasitesinden korkuyor

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, İsrail'in, Lübnan savaşından bu yana Hizbullah'ın askeri kapasitesini artırmasından endişe duymadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Peres, İsrail-Lübnan sınırını ziyaretinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Silaha sahip olmaları güçlerinin arttığı anlamına gelmez" dedi.

"Daha fazla silaha sahip olduklarını tahmin ediyorum, ancak histerik olmak için bir neden görmüyorum" diyen Peres, "Sorun silahlar değil onların kullanımı. Söylediklerine rağmen, bence son savaşta onlara vurduğumuz darbe hafızalarında hala taze" diye konuştu.

İsrailli General Yossi Beidatz, Hizbullah'ın askeri kapasitesinin, geçen yaz Lübnan'a yönelik savaştan öncekine göre arttığını söylemişti.

İsrail askeri istihbarat araştırma birimi şefi Beidatz, "Hizbullah güçlendi ve bugün Lübnan savaşından öncekinden daha güçlü" ifadesini kullanmıştı.

İsrail, geçen yaz Hizbullah'a savaş açmış, 12 Temmuz ile 14 Ağustos arasında süren savaşta 40 kadarı sivil 160'a yakın İsrailli ölmüş, İsrail'in kuzeyine 4 bin kadar füze düşmüştü.

İsrail'in Hizbullah'ın kapasitelerini tamamen ortadan kaldıramadığı savaşta, 1200 dolayında Lübnanlı yaşamını yitirmiş, ülkede ciddi maddi hasar meydana gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious