İsrail, Hizbullah'la görüştü mü?

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

İsrail gazetesi Yediot Ahronot, Hizbullah ve İsrail'in, Kızıl Haç ve Almanya aracılığıyla ilk görüşmeyi yaptığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesi Londra merkezli El Hayat gazetesine dayanarak verdiği haberde, İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışmayı durdurmak ve esir değişimini gerçekleştirmek için Almanya ve Kızılhaç'ın iki taraf arasındaki ilk temaslarda arabuluculuk yaptığını ileri sürdü. Gazete, taraflar arasında Çarşamba günü gerçekleştirilen ilk temaslarda, çatışmaları bitirerek kapsamlı çözüme varmak için esir değişimi için bir ortam oluşturulmaya çalışıldığını iddia etti.
Lübnanlı kaynaklar görüşmelerin henüz başlangıç düzeyinde olduğu ve dolaylı yönde gerçekleştirdiğini bildirirken, görüşmelerde anlaşmanın ayrıntılarının konuşulmadığı ve başarıya ulaşmak için genel ilkeler üzerinde yoğunlaşıldığını belirtti. El Hayat, Almanya ve Kızıl Haç'ın temaslarda arabulucu olduğu ve kapsamlı çözüne ulaşmak için taraflar arasındaki müzakereleri geliştirmeye çalıştığını yazdı. Gazete iki tarafın Çarşamba günü görüştüklerini iddia ederken İsrail dün, Hizbullah'ın ateşkes ve esir değişimi teklifini reddetmişti. El Hayat'taki habere göre, arabulucular esir alınan askerlerin durumu hakkında taraflardan bilgi alamadı.

Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Seluh geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada esir alınan İsrail askerlerinin sağlık durumlarını iyi olduğunu bildirmişti. Bölgede çatışmalar 16. gününe girerken, Lübnan Sağlık Bakanlığı, İsrail bombardımanında şu ana kadar 600 sivilin öldüğünü belirtiliyor. İsrail ordusu ise Hizbullah'ın düzenlediği roket saldırılarında 33 askerinin, 19 da İsrailli sivilin öldüğünü kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious