İsrail, hukuk tanımaz oldu!

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Kofi Annan, Lübnan'ın güneyindeki Kana köyünün bombalanarak 60'a yakın sivilin katledilmesinin "uluslararası hukukun" ihlali örneğine uyar gibi göründüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Güvenlik Konseyine rapor sunan Annan, Lübnanlı ve İsrailli sivilleri etkileyen uluslararası hukuk ve insan haklarının ihlalleri delillerinin toplanması için kapsamlı bir soruşturmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Annan, kanıtların toplanması için bir haftanın yeterli olmadığını ifade ederek, daha kapsamlı bir soruşturma yapılması yönündeki çağrıları desteklediğini bildirdi.

Bununla birlikte, BM Genel Sekreteri, ilk soruşturma ve görgü tanıklarının ifadelerinden, uluslararası hukukun ihlalinin var olduğunun görüldüğünün altını çizdi.

Haziran'ın 29'unda İsrail ordusu tarafından Kana köyünde bir binanın hedef alınması sonucu çoğu çocuk 60'a yakın sivil hayatını kaybetmişti. BM Güvenlik Konseyi, tüm dünyada lanetlenen saldırının soruşturulması için BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a çağrıda bulunmuştu.

Lübnan hükümeti, İsrail'in iddia ettiği gibi, Kana köyünden İsrail'e roket saldırısı düzenlenmediğini ve ölenler arasında Hizbullah gerillasının bulunmadığını bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious