İsrail, İran'ı vuracağını yalanlamadı

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesinin, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vurmak için gizli plan yaptığı iddialarına, İsrail hükümeti 'susarak' onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesinin, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vurmak için gizli plan yaptığı iddialarına, İsrail hükümeti cevap vermedi. Hükümet sözcüsü Miri Eisin, "Sunday Times'daki gibi haberlere yorum yapmıyoruz" demekle yetindi.

Ordu Radyosu da yetkililerin, haberle ilgili yorum yapmaktan kaçındıklarını belirtti. İsrail parlamentosunun sol kanat partilerinden Meretz'in milletvekillerinden Zahava Gal-On ise Başbakan Ehud Olmert'i, Sunday Times'daki haberi reddetmeye çağırdı. Gal-On, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Lübnan'daki savaş tecrübesinden sonra, İsrail'in bir başka maceraya atılması ve dünyanın polisi gibi davranması beklenemez" dedi. Gal-On, İran tehdidiyle ilgili sorunları çözmenin tek yolunun diplomasi olduğunun altını çizdi.

İngiliz Sunday Times gazetesi, bugünkü sayısında, İsrail'in, İran'ın nükleer tesislerini konvansiyonel ve taktik nükleer silahlarla vurmak üzere gizli bir plan geliştirdiğini öne sürmüştü. Haberde, iki İsrail hava kuvvetleri filosunun, İran'ın Natanz kenti yakınlarındaki uranyum zenginleştirme tesislerini, yeraltındaki beton sığınakları tahrip etmek için geliştirilen, düşük güçlü nükleer füzelerle vurmak üzere eğitim gördüğü iddia edilmişti.

İsrail Ordusu kaynaklarına dayandırılarak verilen haberde, ayrıca Arak'taki bir ağır su işletim tesisi ile İsfahan'daki uranyum işleme tesisinin de konvansiyonel silahlarla vurulmasının palanlandığı iddia ediliyordu. Sunday Times'e göre, İsrail'in planı, İran'ın yeraltı nükleer tesislerine "tünel açmak" için lazer güdümlü bombalar kullanılmasını öngörüyor. Ardından nükleer başlıklar bu tünellerden geçerek Natanz'daki tesisi yok etmek üzere uçaklardan ateşlenecek.

Atmosfere karışacak nükleer sızıntıyı en aza indirmek için bu bombalar yüzeyden oldukça derinde patlatılacak. BM Güvenlik Konseyi geçen ay oy birliğiyle, İran'ı zenginleştirilmiş uranyum üretimine son vermeye zorlamak amacıyla yaptırım uygulama kararı almıştı. Tahran ise barışçı amaçlarla kullanacağı konusunda ısrar ettiği uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdüreceğini açıklamıştı. Haaretz, konuyla ilgili haberi verirken, birçok yorumcunun, İran'ın nükleer tesislerini yok etmenin İsrail'in tek başına üstesinden gelebileceği bir şey olmadığını vurgulamasına karşın, İsrail'in, geçmişte Irak'taki bir atom reaktörüne yapmış olduğu gibi İran'a da bir önleyici darbe indirmeyi olasılık dışı saymadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious