İsrail, Kadıköy'de protesto edildi

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in Lübnan saldırısı Kadıköy'de düzenlenen mitingle protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in bir askerinin kaçırılmasıyla başlayan Ortadoğu'daki gerginlik, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) ile Emeğin Partisi (EMEP) üyeleri tarafından düzenlenen mitingle protesto edildi. Kadıköy İskele Meydanı'nda yaklaşık bin kişinin katıldığı mitingde ABD ve İsrail'i protesto etmek isteyen Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Michael Dicklanes, bir grubun saldırısına uğradı.
İsrail ve Amerika Birleşik Devletlerinin protesto edildiği miting, öğle saatlerinde Kadıköy İskele Meydanı'nda başladı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitinge kadın ve çocukların gösterdiği ilgi dikkat çekti. Mitinge gruplar, ellerindeki pankartlar ve Filistin bayrakları ile geldi. Grubun önünde yürüyen ve yaşları 4 ile 7 arasında değişen çocukların ellerinde taşıdıkları savaş karşıtı resim, fotoğraf ve karikatürler yoğun ilgi uyandırdı.

Grubun Şehir Tiyatroları önünden geçtiği sırada ABD ve İsrail'i protesto etmek isteyen Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Michael Dicklanes, bir grubun saldırısına uğradı. Polis ekipleri hemen olaya müdahale ederek, hafif şekilde yaralanana Dicklanes'i güvenlik gerekçesiyle polis merkezine götürdü. Ayakkabısını kaybeden Dicklanes, polis merkezinden çıktıktan sonra tekrar olay yerine gelerek ayakkabısını aradı. Ayakkabısını bulamayan Dicklanes, çıplak ayakla miting alanına gitti. Miting görevlilerinin Dicklanes'tan özür dilemesi sonucu olay tatlıya bağlandı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dicklanes, "Yanlış anlaşıldım, amacım savaş yanlısı ülkeleri protesto etmekti. Olay tatlıya bağlanmasına sevindim." dedi.

Mitingde grup, ABD ve İsrail aleyhine sık sık slogan attı. 3-4 yaşlarındaki çocukların platforma çıkarak ellerindeki Filistinli çocukların fotoğraflarını göstermeleri basının büyük ilgisini çekti. Filistinli bir çocuğun fotoğrafını taşıyan 4 yaşındaki Ulaş Evren, savaş istemediğini söyledi. Mitingte sıra ile söz alan parti ve dernek yetkilileri, İsrail ile ABD'yi kınayan konuşmalar yaptı. Sık sık hükümeti de eleştiren EMEP Başkanı Leven Tüzel, Filistin'de bebeklerin ve yaşlıların susuzluktan öldüklerini ve İsrail'in terörist devlet olduğunu söyledi.

Geniş güvenlik önlemleri altında yaklaşık 2 saat süren miting, olaysız bir şekilde sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious