İsrail, kara harekatını genişletti

İsrail, kara harekatını genişletti.13557
  • Giriş : 06.01.2009 / 10:44:00

Gazze Şeridi'ndeki saldırılarına 11. gününde de devam eden İsrail, kara harekatını, bölgenin güney kısımlarına doğru genişletti. Bugün düzenlenen saldırılarda yine siviller öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistinli görgü tanıkları, İsrail kuvvetlerinin güneydeki Han Yunus kentine girdiğini, Gazze kenti ile civarından halen çatışma sesleri yükseldiğini belirtiyorlar.

İsrail ordusu, karadan yürütülen 4 günlük saldırılarda 130 militanın öldürüldüğünü açıklarken, hastane kayıtlarına göre son birkaç günde ölenlerin büyük bölümünü siviller oluşturuyor. Saldırılarda ölen Filistinli sayısının 570'e yaklaştığı belirtiliyor.

Ordu açıklamasında, İsrail tankından, işgal edilmiş bir binaya ateş açıldığı ve yanlışlıkla 3 askerin öldürüldüğü de ifade edildi. Saldırıların başlangıcından bu yana ölen İsrailli sayısı böylece 8'e çıktı. İsrailli 4 sivilin, Hamas'ın roket saldırılarında öldürüldüğü bildirilmişti.

Filistinli sağlık çalışanları, İsrail'in bugün düzenlediği saldırılarda 18 sivilin yaşamını yitirdiğini söylediler. Ölenlerden 10'unun, İsrail donanmasından Gazze'ye açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barack, kara saldırılarında daha zor bir döneme girdiklerini söylerken, Hamas'tan yapılan açıklamada da, direniş yemini edildi, mücadelenin her sokakta devam edeceği, İsrail'e daha fazla roket saldırısında bulunulacağı ifade edildi.

Gazze Şeridi şiddete sahne olmaya devam ederken, Orta Doğu'ya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ateşkes çağrısını yineledi. Uluslararası topluluğun şiddete son verilmesi yönündeki baskısına, Beyaz Saray'da son haftalarını geçiren ABD Başkanı George Bush da ateşkes çağrısında bulunarak destek verdi.

Tarafların, olası ateşkes şartlarını karşılıklı olarak kabul etmemesi, zaten zor koşullarda yaşayan bölgedeki 1,5 milyon kişiyi çok daha ağır şartların beklediğine işaret ediyor.

Hamas, saldırıların sona erdirilmesinin yanı sıra Gazze Şeridi'ndeki ablukanın kaldırılmasını istiyor. Hamas'ı yok etmeye kararlı görünen İsrail ise vatandaşlarının güvenliğini gerekçe gösteriyor ve bölgenin tekrar silahlandırılmasının önüne geçecek adımların atılmasını talep ediyor.

İsrail basınına göre saldırılara direnen Hamas militanları kuvvetlendirilmiş tünelleri kullanıyor ve intihar eylemcileri, İsrailli askerler için büyük bir tehdit oluşturuyor. Militanlar, İsrail askerlerini iyi yapılandıkları bölgelere çekerek tuzağa düşürmeye çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*