İsrail, Katyuşalara önlem alıyor

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

İsrail yönetimi, daha çok Filistinli gruplar ve Hizbullah tarafından kullanılan Katyuşa roketlerini durdurmaya yönelik girişimlerini artırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rafael isimli şirketin "David's Shield" ve İsrail Askeri Sanayisi şirketinin de "Magic Shield" isimli savunma sistemleri, Katyuşa roketlerini ve hatta roketatarların nerede bulunduğunu havadayken tespit ediyor. Sistem, Katyuşalar havadayken gönderdiği daha küçük roketlerle saldırıyı havada önlüyor. Hizbullah, 34 gün süren Lübnan savaşı sırasında İsrail'e 4 binden fazla roket fırlatmıştı.

İsrailli yetkililer, hava güçlerinin Hizbullah'a ait birçok karadan füze sistemini yok edebildiğine; ancak taşınabilir olan Katyuşa sistemlerini yok etmenin zor olduğuna dikkat çekiyorlardı. Hizbullah milisleri, sınıra yerleştirdikleri bu roketatarlardan İsrail'e roket fırlatıyordu. Filistin'deki gruplar da İsrail'e daha çok Katyuşa'lara benzeyen ev yapımı roketler fırlatıyor.

İsrailli güvenlik yetkilileri, "David's Shield" ve "Magic Shield" sistemlerinin Arrow II sistemi model alınarak üretildiğini belirtiyor. Arrow II sistemi, balistik füzelerini atmosferde yok etmek için kullanılıyor. Arrow II, aynı zamanda İsrail ile İran arasındaki muhtemel bir savaşta İsrail'in ana koruyucusu olarak görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious