İsrail, köy köy ilerliyor!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İsrail kara harekatına ara verme kararı aldı, ardından Marcayun köyüne girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrailli üst düzey bir yetkili, Başbakan Ehud Olmert'in diplomatik çabalara şans tanınması amacıyla Lübnan'ın güneyindeki kara saldırılarına 2-3 gün ara verilmesine karar verdiğini bildirdi.

Turizm Bakanı Yitzhak Herzog da İsrail radyosuna yaptığı açıklamada "Devam eden diplomatik bir süreç var. Bunun olasılığını görmek için biraz daha zaman tanıyabiliriz" diye konuştu. Ancak Herzog bu çabaların başarısızlıkla sonuçlanması halinde askeri operasyonlara devam etmeye kararlı olduklarını da ifade etti.

İsrail'de yayınlanan Maariv gazetesi de harekatı askıya alma kararının gece yarısından sonra verildiğini duyurdu.

İsrailli Bakanlardan Refi Eitan da İsrail radyosunun, bu tür bir erteleme olup olmadığı yönündeki sorusuna "Güney Lübnan'da olmakla değil, sınırlarımızda barış olmasıyla ilgileniyoruz" yanıtını verdi.

İsrail güvenlik kabinesi dün aldığı kararla kara harekatının genişletilmesine onay vermişti.

Ancak operasyonlara ara verme kararı aldığını açıklamasına rağmen İsrail, Lübnan sınırının 8 km içindeki Hıristiyan köyü Marcayun'a girdi. Görgü tanıkları İsrail askerlerinin civardaki Burc el Muluk ve Klaya köylerinde de kontrolü ele geçirdiğini bildirdi. Köylerin girişine İsrail tanklarının konuşlandırıldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious