İsrail, köyleri boşalttırıyor

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

İsrail ordusu, Lübnan sınırından 20 kilometre içerideki 10 köyün boşaltılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ordunun dün gece yarısına doğru paraşütçü birliklerinin indirildiği Bekaa Vadisindeki Baalbek operasyonuyla, Hizbullah'ın El Hikme hastanesinde tedavi gördüğü öne sanılan üst düzey yetkililerinden Muhammed Yazbik'i kaçırmayı amaçladığı, ancak Yazbik'in baskın sırasında hastanede olmadığı ifade edildi.

Lübnanlı güvenlik yetkilileri, Yazbik'in kaçırılma girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi. Operasyon öncesinde savaş uçakları bölgeyi bombalamış ve daha sonra helikopterle indirilen komandolar hastanenin çevresini sarmıştı.
İsrail radyosu, Lübnan güvenlik kaynaklarına dayanarak, Hüseyin Nasrallah, Hüseyin El Burci ve Ahmed El Gota ile adları verilmeyen iki Hizbullah yetkilisinin ele geçirildiğini öne sürdü.

Radyo, dün geceki bombardıman sırasında Cemaliye köyünde 12 kişi ile harabeye dönen bir evde 5 kişi ve başka bir evde 2 kişinin öldüğünü belirtti. Baalbek'in batısındaki Şlifa'da Lübnan ordusunun merkez karargahının bulunduğu yerlerin de hava saldırısına uğradığı bildirilmişti. Lübnan parlamentosunun Hizbullah üyesi milletvekillerinden Nuvar Es Sahili, İsrail ordusunun 400'den fazla tank ve binlerce askerle bölgeye girdiklerini belirtmiş ve “Karşımızda düzenli bir Ordu var. Bizler direniş güçleriyiz, bir Ordu değiliz. İsrail ordusu, her yerde direniş görecek” demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious