İsrail, Mısır'dan özür diledi

İsrail, Mısır'dan özür diledi.8544
  • Giriş : 29.10.2008 / 23:21:00

Aşırı sağcı bir milletvekilinin Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le ilgili sözlerinden dolayı Mübarek'ten özür dilendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aşırı milliyetçi Yisrael Beiteinu (İsrail Evimiz) partisi başkanı Avigdor Lieberman, mecliste yaptığı bir konuşmada, İsrail liderleri sık sık Mısır'a gittikleri halde Mübarek'in hiç iade-i ziyarette bulunmadığından şikayet etmişti.

Lieberman, "Kendisi bizimle görüşmek istiyorsa buyursun gelsin. Gelmek istemiyorsa cehenneme kadar yolu var" diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Başbakan Ehud Olmert, Lieberman'ın bu sözlerine tepki göstererek kınadılar.

Peres, İsrail'in, Mübarek'le ülkesine bölgede barış için oynadığı öncü rolden dolayı büyük saygı duyduğunu belirterek, "İki ülke ilişkileri karşılıklı saygıya dayanmaktadır ve hiçbir söz bu derin ilişkiyi yaralayamaz" dedi.

Olmert de Lieberman'ın sözlerini "gereksiz ve zarar verici" olarak nitelendirdi.
Savunma Bakanı Ehud Barak da Lieberman'ı eleştirenler arasına katılarak, İsrail'in, barış anlaşması imzaladığı ve bölgede önde gelen bir ülke olan Mısır başta olmak üzere komşularına büyük saygısı olduğunu söyledi. Barak, "Bu türden sözler, uygunsuzdur" diye konuştu.

İsrail'le barış anlaşması imzalayan ilk ülke olan Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek, İsrail'e sadece 1995'te, suikaste kurban giden eski başbakan İzak Rabin'in cenaze töreni için gitmişti, ancak resmi bir ziyaret için hiç gitmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*