İsrail, Nasrallah'ı öldürmekten vazgeçti

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

İsrail'in, Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah'ı öldürme planlarından, gelecek tepkilerden dolayı bir süreliğine vazgeçtiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'de yayınlanan Maariv gazetesi, İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde 14 Ağustos'ta sona eren savaş sırasında İsrail ordusunun Nasrallah'ı hedef aldığını yazdı. Haberde Nasrallah'ın, savaş sırasında büyük ihtimalle yeraltındaki gizli sığınağına saklandığı ve savaş sırasında yayınlanan görüntülerin burada çekildiği belirtildi.

Gazete, savaş sona erdikten sonra ise İsrail ordusunun, Nasrallah'a yönelik suikast girişimlerinin, uluslararası tepkilerden ve daha şiddetli bir savaşı tetikleyebileceğinden dolayı iptal edilmesini önerdiğini belirtti. Ancak hükümetin, bu öneriyi reddettiği ifade edildi.

Ancak Maariv gazetesi, İsrail'in savaştan sonra Nasrallah'ın ilk kez görültüğü 22 Eylül'deki gösteri sırasında hava saldırısı düzenlemeyi planladığı; fakat kalabalıktan dolayı vazgeçtiğini de öne sürdü. Gazeteye göre hükümet, böyle bir saldırının "riske etmeye değer olmadığına" karar verdi ve ordunun daha önceki tavsiyelerini dinleyerek Nasrallah'a suikast planlarını belli bir süreliğine iptal etti.

Nasrallah, savaştan sonra 22 Eylül günü Beyrut'ta düzenlenen gösteride ilk kez halkın karşısına çıkarak gövde gösterisi yapmıştı. İsrail'in suikast düzenleyeceği endişesi yüzünden gösteride yoğun güvenlik önlemleri alınmıştı. Hizbullah'ın Nasrallah'tan önceki lideri, benzer bir gösteride İsrail hava saldırısı sonucu öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious