İsrail, ne yapacağını şaşırdı!

İsrail, ne yapacağını şaşırdı!.7497
  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İsrail, aldığı kararlarla dünyayı şaşırtmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son olarak dün İsrail Güvenlik Kabinesi toplanmış ve Hizbullah'a yönelik operasyonu genişletme kararını kabul etmişti. Ardından gece yaşanan hareketlilik ile Metula sınırında bekletilen 40 bin kişilik ordunun ilk kısmı, zırhlı araçlar ve yoğun topçu ateşi eşliğinde Lübnan topraklarına doğru taarruza geçmişti.

Ordu gece boyunca yaşanan çatışmalarda şu ana kadarki en fazla kaybını verdi. 15 askerinin öldüğünü ve 8'inin de yaralandığını doğrulayan İsrail, devam eden çatışmalarda 40 civarında Hizbullah gerillasının öldürüldüğünü ilan etti, ancak bu haber Hizbullah tarafından doğrulanmadı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bugün bir danışmanı vasıtasıyla yaptığı açıklamada, diplomasiye daha fazla zaman ve şans tanımak için saldırıların 2 veya 3 gün askıya alındığını ilan etti. Bu ani karar karşısında şaşıran dünya kamuoyu, açıklamaya bir anlam veremezken, sınırın diğer tarafından gelen yoğun çatışma haberleri, operasyonun askıya alınmadığının bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

İsrail, çoğu çocuk 60'tan fazla kişinin hayatını kaybettiği Kana saldırısı sonucu da dünyadan gelen kınama ve tepkileri hafifletmek maksadıyla güney halkının bölgeyi terk etmesi için 2 günlük tek taraflı ateşkes ilan etmiş, ancak verilen süre dolmadan saldırılarına tekrar başlamıştı.

Gazze Şeridi'nin dünya ile bağlantısını sağlayan Refah Sınır Kapısı, Avrupa Birliği yetkililerinin devreye girmesiyle bugün giriş-çıkışlara açılmıştı. Ancak aradan birkaç saat geçtikten sonra İsrail, güvenlik gerekçesiyle kapının sivil giriş-çıkışlar dâhil tüm kullanımlara yeniden kapatıldığını duyurdu. Kapının açıldığının haberini alan Gazze halkı, "yarı açık cezaevi" hükmünde olan şehirden kaçmak için Refah Sınır Kapısı'na akın etti. Ancak kapının tekrar kapandığını duyan Gazze halkının sevinci bir anda hüzne dönüştü.

İsrail uçaklarının Lübnan semalarından attığı Arapça "bölgeyi terk edin" yazılı bildirileri üzerine Lübnan halkı daha güvenli bölgelere kaçmaya çalışıyor. Ancak bir yandan broşürler dağıtan İsrail, bir yandan da Hizbullah gerillalarının silah sevkıyatı yapabileceği gerekçesiyle hareket halinde olan bütün araçların vurulacağını duyuruyor. Bulundukları bölgeyi terk etmek ve etmemek konusunda karar veremeyen Lübnan halkı, İsrail tarafından yapılan çelişkili açıklamalarla iyice köşeye sıkışmış durumda.

Yapılan saldırıların Hizbullah'a yönelik olduğunu ve sivilleri hedef almadıklarını dile getiren İsrail, hayatını kaybeden Lübnanlı siviller için, "Bu topyekûn bir savaş. Bizim de sivillerimiz risk altında. Yapılacak herhangi bir şey yok." şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Siyasi yetkililerin, "Lübnan'da fazla kalmak gibi bir niyetimiz yok. En kısa zamanda dönmek istiyoruz." yönündeki açıklamalarına karşın askeri yetkililer, operasyonun çok uzun zaman alacağını, hatta aylar sürebileceğini söylemeleri kafaları karıştırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious