İsrail, Orta Doğu için ''büyük tehdit''

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

İran yönetimi, nükleer silaha sahip olduğunu iddia ettiği İsrail'i, Orta Doğu için ''büyük bir tehdit'' olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in nükleer silaha sahip olduklarını itiraf ettiğini savunarak, bunun, bölge ülkelerine karşı tehdidi ve işgali sürdürmek için ''çirkin bir siyonist oyunu'' olduğunu kaydetti. ''İsrail, bölge için büyük bir tehdittir'' diyen Hüseyni, ''Siyonist rejim başbakanının itirafı da İsrail'in bölge ülkelerinin güvenliği için ciddi tehdit olduğunu gösteriyor'' ifadesini kullandı.

''Nükleer silaha sahip olan İsrail'e karşı'' BM Güvenlik Konseyi ile İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve diğer bölgesel oluşumlardan bu konuda acil önlemler almalarını isteyen Hüseyni, Batılı ülkeleri çifte standartlı davranmakla suçladı. Batılı ülkelerin nükleer silah konusunda İsrail'e tepki göstermediğine dikkati çeken Hüseyni, şunları söyledi:

BM'YE İSRAİL ELEŞTİRİSİ

''Böylesine önemli bir konuda seslerini çıkarmadılar ama akademik ve bilimsel bir toplantıya tepki gösterdiler. Bu çelişkili tutumlar, siyonist rejimin destekçilerinin özgürlüğü, demokrasiyi, adalet ve barışı sadece siyonistler için istediklerinin bir göstergesidir.'' Sözcü, ''İsrail'e karşı herhangi bir girişimde bulunmayan'' BM Güvenlik Konseyini de eleştirdi ve bu durumun ''Güvenlik Konseyi'nin sadece bazı milletlerin çıkarları için çalıştığını gösterdiğini'' söyledi.

BM Güvenlik Konseyi üyelerine ''boş ve gerçek dışı konular yerine gerçek tehditleri ve nükleer silaha sahip olan ülkeler konusunu'' gündeme getirmelerini tavsiye eden Hüseyni, konsey üyelerinden Orta Doğu ülkelerinin kaygılarını gidermeye yönelik adım atmalarını da istedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious