İsrail, prestij kaybından korkuyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

İsrail hükümet sözcüsü Miri Eisan, "İsrail her türlü ateşkese ve barış görüşmelerine hazırdır dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eisan, "Eğer Filistinli guruplar gerçekten barış konusunda ciddi iseler, barışa barışla cevap veririz. Gazze'den roket saldırılarını durdurup tekliflerini getirsinler ve bizde seve seve Gazze'ye yönelik askeri operasyonlarımızı durduralım" diye konuştu.

İsrail'in Hizbullah karşısında askeri anlamda almış olduğu prestij kaybı bir taraftan Ehud Olmert hükümetini zora sokarken bir taraftan da koalisyon içerisindeki çatlak giderek büyüyor. Olmert hükümetinin Filistin'den gelen 'sınırlı ateşkes' teklifine olumsuz yanıt vermesi ise Hizbullah karşısında yitirdiği gibi, Filistin karşısında da prestiji kaybetmemek istememesi olarak yorumlanıyor.

Olmert'in son dönemlerde söylemlerinde sertleşmesi ve hatta savunma bakanı Amir Peretz'i görevden alacağı sinyallerini vermesi önümüzdeki günlerde İsrail siyasetinin iyice ısınacağını gösteriyor.

Gazze Şeridi'nde dün Filistinli direnişçi gruplarla bir
araya gelen Filistin Başbakanı Heniyye, görüşme sonrası İsrail'e sınırlı ateşkes çağrısında bulunmuştu.

SINIRLI ATEŞKES NE ANLAMA GELİYOR

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye tarafından İsrail'e teklif edilen sınırlı ateşkes, Filistin de El Fetih ve Hamas'ın ortaklaşa kuracağı milli birlik hükümeti oluşuncaya ve yeni hükümet işbaşına gelinceye kadar Filistinli grupların İsrail'e yönelik roket saldırısında bulunmaması, İsrail'in de Gazze'ye yönelik askeri operasyonlarını askıya almasını içeriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious