İsrail, Rusya'yı tatilde yakaladı

İsrail, Rusya'yı tatilde yakaladı.12337
  • Giriş : 04.01.2009 / 08:36:00

İsrail'in 'dökme kurşun' adını verdiği ağır hava harekatının ardından kara birliklerinin de Gazze Şeridi'nden operasyona başlaması Rusya'da beklenen tepkiye neden olmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

400'den fazla sivilin hayatını kaybettiği saldırılar Rusya'yı on günlük yılbaşı tatilinde yakaladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve başbakan Vladimir Putin, Soçi'de aileleri ile birlikte kayak yapıyor. Rusya'nın Ukrayna ile yaşadığı doğalgaz sorunu da ülke gündeminde İsrail saldırılarının yeterince yer bulmamasına neden oldu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in inisiyatifi ile gerçekleşen telefon görüşmesinde Medvedev, Suriye halkının yılbaşını kutladı. Bölgede akan kanın durması için uluslararası platformda her türlü girişimin başlatılmasını isteyen taraflar, diyalog sürecinin devamını istedi. Bunun dışında Rusya'nın gerçekleştirdiği diğer somut adım ise Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Ortadoğu özel temsilcisi Aleksander Saltanov'un yarın bölgeye göndermesi. Saltanov'un İsrail ve Filistin'li yetkililerin yanı sıra Suriye ve Ürdün'e de bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

Rusya bölgeye gönderdiği sivil savunma birlikleri ile Gazze Şeridi'nde bulunan Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu vatandaşlarından oluşan 178 kişiyi bölgeden tahliye etti. Moskova şehir yönetiminin önceki gün İsrail büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen protesto eylemine de izin vermemesi dikkat çekti. 200'e yakın göstericinin katıldığı eyleme polis müdahalede bulundu ve 40'dan fazla göstericiyi de göz altına aldı.

Rusya'nın Gazze Şeridi'nde yaşanan dram konusunda şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekti. Rusya 2006 ve 2007 yıllarında iki kez Hamas lideri Halid Meşali Moskova'da ağırlayarak İsrail'in tepkisine neden olmuştu. Ortadoğu da aktif politikalar geliştirmek isteyen Moskova Hamas'ı muhatap alan ender ülkelerden. Rusya son yıllarda İran nükleer programı ve Ortadoğu'nun silahlandırılması konularında İsrail'le karşı karşıya geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*