İsrail, savaşın adını koydu

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Temmuz ayında başlayan ve 33 gün süren İsrail-Lübnan çatışmalarını resmen "savaş" olarak nitelendiren İsrail'de, savaşa isim de bulundu: "2. Lübnan Savaşı".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'in iki askerinin, kuzey sınırında Hizbullah militanlarınca kaçırılmasıyla Temmuz ayında başlayan ve 33 gün süren İsrail-Lübnan çatışmalarını resmen "savaş" olarak nitelendiren İsrail'de, savaşa isim de bulundu: "2. Lübnan Savaşı".

Hafta başında Hizbullah ile yapılan ve bugüne dek resmi makamlarca çatışma, harekat ve benzeri biçimlerde tanımlanan operasyonu resmen savaş olarak adlandıran Semboller ve Törenler Komisyonu, savaşa isim bulmak için Savunma Bakanı Amir Peretz tarafından oluşturulan ikinci komisyon ile birlikte toplantı yaptı.
Toplantıda, "Kuzey Savaşı", "Kuzey kalkanı Operasyonu" ve "2. Lübnan Savaşı" isimler arasından "2. Lübnan Savaşı"nı uygun görüldü. Savaşın adının, pazar günkü Bakanlar Kurulu'nda oylanması bekleniyor.
İsrail'in "Lübnan Savaşı"nın ilki, 1982'de, 6 Haziran'da İsrail ordusunun Güney Lübnan'ı işgali ile başlamıştı.
Güney Lübnan'da Hizbullah'la bir ayı biraz aşkın süren savaş, resmi adını almadan önce de kamuoyu ve basın tarafından 2. Lübnan savaşı olarak anılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious