İsrail, silahsız Filistin Devleti'ni tanıdı

İsrail, silahsız Filistin Devleti'ni tanıdı.11843
  • Giriş : 15.06.2009 / 08:46:00

Reuters'ın son dakika haberine göre Netanyahu Ortadoğu'da silahsız bir Filistin Devleti'ni kabul ettiklerini açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, silahdan arındırılmış bir Filistin devletini kabul edeceklerini, Filistinliler'in de İsrail'i bir Yahudi devleti olarak tanıması gerektiğini söyledi.

Binyamin Netanyahu, Ortadoğu barışıyla ilgili görüşlerini anlattığı dış politikaya ilişkin konuşmasında, kurulacak bir Filistin devletinin güvenlik güvenceleri altında silahsızlandırılması gerektiğini savundu.

''Herhangi bir barış anlaşmasında Filistin kontrolü altındaki topraklar, İsrail için sağlam bir güvenlik güvencesi verilerek silahsızlandırılmalı'' diyen Netanyahu, ''bu konuda güvence almaları, Filistinliler'in İsrail'i Yahudi halkının devleti olarak kabul etmesi durumunda Yahudi devletinin yanında silahtan arındırılmış bir Filistin devleti kurulması çözümünü sağlayacak gerçek bir barış anlaşmasına hazır olacaklarını'' bildirdi.

Kudüs'ün tamamının İsrail'in başkenti olması gerektiğini savunan Netanyahu, Filistinli mülteciler sorununun da ''İsrail dışında'' çözülmesi gerektiğini ileri sürdü.

İsrail'in yeni yerleşim birimi inşa etmeyeceğini ifade eden Netanyahu, ''bölgesel barışı geliştirmek için Arap liderlerle görüşmeye hazır olduğunu'' ve Filistinli liderlere barış görüşmelerine hemen önkoşulsuz başlamaları çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın sözcüsü ise Netanyahu'nun yağtığı konuşma ile barış çabalarını sanbote ettiğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*